12 مزیت مصرف آب بر بدنمصرف آب

بخش عمده ای از بدن تشکیل شده از آب است. هیدراته نگه داشتن بدن بسیار مهم است اما به طور میانگین درصد زیادی از انسان ها از آب و مایعات کمی در زندگی استفاده می کنند. همواره پزشکان زیادی از جمله متخصص تغذیه توصیه می کنند که در طول روز از مایعات استفاده کنید و آب را در برنامه ی غذایی خود بگنجانید.
روش های مختلفی برای استفاده از آب در طول روز وجود دارد که محبوب ترین آنها دیتاکس واتر ها هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یادگیری نگه درست کردن آنها به مقاله ی " طرز تهیه چند دیتاکس واتر مفید" مراجعه نمایید.

 

متخصص تغذیه


 
شاید شما هم شنیده باشید که در طول روز 8 لیوان آب ضروری است. اما این دیدگاه اشتباه است. عموم. در واقع محققین با بررسی های فراوان دریافته اند که  مصرف بی رویه ی آب بر بدن می تواند مضرات و خطراتی را به دنبال داشته باشد. که در مقاله ی " مضررات مصرف بی رویه ی آب بر بدن " صحبت نموده ایم.
آب برای کلیه ها، پوست، مغز، دستگاه گوارش و سایر توابع بدن ضروری است. اگر پوست دهیدراته شود و آب خود را از دست بدهد آسیب پذیر تر می شود و در طولانی مدت موجب بروز چین و چروک های پوستی می شود. ممکن است شما هزینه های زیادی برای مراقبت است زیبایی و مراجعه به دکتر زیبایی در تهران داشته باشید در حالی که آب مورد نیاز پوست خود را با مصرف مایعات تامین نمی کنید در نتیجه تمام زحمات شما بی نتیجه خواهد ماند.
آب نه تنها باعث درخشندگی پوست و مو و سرزندگی کل بدن می شود بلکه در تناسب اندام نیز نقش مهمی ایفا می کند. اگر شما تصمیم بگیرید که چربی های اضافی را بسوزانید و وزن کم کنید طبیعتا به سراغ یک دکتر لاغری می روید تا برنامه ای برای کاهش وزن شما در نظر بگیرد. همیشه اولین توصیه پزشکان برای کاهش وزن استفاده از آب است.

 

12 مزیت نوشیدن آب


1.    مفاصل را روغن کاری می کند

غضروف های مفاصل و ستون فقرات با 80 درصد آب تشکیل شده اند. کمبود آب در این ناحیه می تواند منجر به درد مفاصل شود.


2.    کمک به بزاق و مخاط

نقش آب در هضم غذا با تولید بزاق ایفا می شود. آب کمک می کند تا غذا بهتر هضم شود، دهان، بینی و چشم مرطوب شود و همچنین شما را نسبت به مراجعه به دندانپزشک بی نیاز می کند زیرا که تولید بزاق دهان از پوسیدگی دندان ها نیز جلوگیری می کند.


3.    اکسیژن رسانی به بدن

90 درصد خون، آب است. از این رو با گردش بهتر خون اکسیژن نیز به تمام نواحی بدن می رسد.


4.    سلامتی و زیبایی پوست را به دنبال دارد

کمبود آب و در پوست و مو می تواند آنها خشک، شکننده و  آسیب پذیر کند و در نتیجه باعث پیری زودرس گردد.


5.    عملکرد بهتر مغز

دهیدراته بودن مغز می تواند به عملکرد وساختار آن تاثیر بگذارد. همچنین در تولید هورمون ها و دستگاه های انتقال دهنده عصبی اختلال ایجاد کند. کم آبی بدن در مدت طولانی نتیجه ی سویی در تصمیم گیری ها و تفکر و استدلال ایجاد می کند.


6.    دمای بدن را تنظیم می کند

آب بدن در لایه ی میانی پوست نگه داری می شود و هنگامی که بدن گرم می شود به سطح پوست می آید و با فرآیند تبخیر سعی در سرد کردن بدن دارد. از این رو مصرف آب در فصل گرما می تواند به خنک بودن و تنظیم دمای بدن کمک کند.


7.    کاهش وزن

آب به کاهش وزن و به طور دقیق تر به سوزاندن چربی های بدن کمک زیادی می کند. مصرف یک یا دو لیوان آب قبل از غذا باعث کاهش اشتها در نتیجه کاهش وزن می شود. به همین دلیل در برنامه های تغذیه ای دکتر تغذیه در کرج شاهد مصرف آب به میزان کافی هستیم.


8.    عملکرد بهتر سیستم گوارشی

عملکرد صحیح روده نیازمند فاکتور مهمی به نام آب است. از دست دادن آب بدن می تواند مشکلات گوارشی، یبوست، اسیدی شدن دستگاه گوارش منجر شود. اسیدی شدن دستگاه گوارش باعث سوزش سردل و در نهایت زخم معده می شود.


9.    دفع سموم بدن

سموم بدن از طریق عرق کردن، ادرار دفع می شود. اختلال در این فرآیند باعث تجمع سموم در بدن و بروز بیماری های پوستی و گوارشی بسیاری می شود.


10.    تنظیم فشار خون

کمبود آب باعث غلیظ شدن خون و در نتیجه افزایش فشار خون شود.


11.    جذب بهتر مواد مغذی و مواد معدنی

آب نقش مهمی در جذب مواد مورد نیاز بدن دارد. از آنجایی که بسیار از مواد معدنی و مغذی محلول در آب هستند و با مصرف آب قابلیت جذب دارند پس آب نقش مهمی در سلامتی بدن خواهد داشت.


12.    از آسیب کلیوی جلوگیری می کند

کار کلیه دفع آب بدن است و کلیه ها نقش مهمی در تعادل سطح مایع بدن دارند. این آب می تواند باعث تصفیه ی کلیه ها نیز شود. آب ناکافی می تواند منجر به سنگ کلیه و مشکلات دیگر شود.

 

 

منبع: وب سایت ایرانیان بیوتی