مراقبت های بعد از عمل بینی 

 

چه مراقبت هایی که بعد از عمل بینی لازم است؟


مراقبت های پس از عمل بینی در نتیجه ی عمل شما موثر است. در واقع رعایت نکردن آنها می تواند باعث تغیر فرم و مشکلات جدی در بینی شود. از همین رو اگر قصد جراحی بینی دارید حتما این پست را مطالعه نمایید.
عمل های زیبایی بینی برای اصلاح فرم بینی که نقایص آن می تواند به صورت مادر زادی یا اکتسابی باشد، کاربرد دارد اما همیشه و همه جا صحبت از قبل از عمل و یا حین جراحی است و کمتر اطلاعاتی در رابطه با مراقبت های بعد از عمل وجود دارد.
بعد از عمل از گچ بینی به مدت 1 هفته جهت حفظ فرم بینی و مراقبت از آن بر روی بینی قرار می گیرد. در این مدت باید دقت داشته باشید که هیچ گونه ضربه ای به آن وارد نشود و آن را دستکاری و جا به جا نکنید.بعد از گذشت 5 تا 7 روز جراح آن را از روی بینی برمی دارد. علاوه بر این مدت پس از آن نیز مراقبت هایی لازم است که در ادامه عنوان شده است.
در این پست نکاتی که طی مشاوره از متخصص و دکتر بینی  به دست آورده ایم در اختیارتان قرار می دهیم.

 

نکات مراقبتی بعد از رینوپلاستی

-    استراحت مطلق در دو روز اول و استفاده از مایعات با طبع سرد. از مایعات با طبع گرم استفاده نکنید زیرا عروق را به جریان وا می دارد و باعث خونریزی می شود. مایعات با طبع سرد موجب بسته شدن رگهای باز می شود.
-    از کمپرس یخ به مدت 48 ساعت استفاده کنید این کار را قبل از خارج کردن تامپون ها انجام دهید. هر 3 ساعت یکبار به مدت 15 دقیقه  بر روی ورم و کبودی های صورت قرار دهید. اینکار علاوه بر تسکین دردهای ناشی از کبودی و ورم باعث کاهش ورم و کبودی نیز می شود.
-    همانطور که پیش از عمل پزشک جراح را از بیماری های خود مطلع کرده اید می بایست پس از عمل از داروهای تجویز شده مصرف نمایید و آنها را پشت گوش نیندازید.
-    سر را پایین نگیرید و بیشتر مواقع از حالت نیمه نشسته و یا تکیه شیب بیش از 90 درجه استراحت کنید.
-    به مدت 1 هفته از کارهای غیرضروری خودداری کنید و بیشتر زمان روز را به استراحت سپری کنید.
-    ورزش کردن و انجام فعالیت های سنگین به مدت یکماه بهتر است به تعویق بیوفتد.
-    از غذاهای میکس شده و مایعات بیشتر استفاده کنید و از خوردن مواد غذایی که نیاز به جویدن و حرکت فک دارد خودداری کنید.
-    به هیچ وجه با انجام کارهایی مانند فین کردن به بینی فشار وارد نکنید و در صورت وجود ترشح و یا خونابه از دستمال کاغذی نرم و یا باندهای استریل برای خشک کردن بینی استفاده کنید.
-    دندان ها را با مسواکی نرم و کوچک (معمولا مسواک کودکان در این بازه توصیه می شود)ملایم مسواک کنید.
-    آدامس نجوید و فک را به فعالیت بیش از حد وادار نکنید. قهقه، خندیدن، گریه  را تا دو ماه کنترل کنید و برای عطسه کردن از دهان استفاده کنید. سعی کنید در این مدت سرما نخورید.
-    از عینک های طبی و یا آفتابی به مدت 2 ماه استفاده نکنید و در صورتی که عینک طبی استفاده می کنید بعد از کاهش تورم ها از لنز طبی استفاده کنید.
-    حمام کردن و نحوه ی دوش گرفتن که بسیار اهمیت دارد و نمی توان آن را به تعویق انداخت؛اما تا قبل از برداشتن گچ بینی اینکار را نکنید و فقط در روز برداشتن گچ اینکار را کنید. برای این کار از وان، دوش متحرک یا ریختن آب با ظرف بر روی بدن استفاده کنید و از دوش ایستاده استفاده نکنید. مدت زمان حمام کوتاه باشد و از آب ولرم برای استحمام استفاده کنید.
-    طاق باز بخوابید و تا دو ماه از خوابیدن به پهلو خداحافظی کنید.
-    کمتر در معرض گرما، حرارت، نور آفتاب قرار بگیرید زیرا موجب تورم و باز شدن رگ ها می شود.
-    شنا و سونا برای دو ماه کنسل شود.
-    از استعمال سیگار، قلیان و یا قرار گرفتن در مجاورت افراد سیگاری تا دو ماه خودداری کنید. و الکل را برای 2 ماه کنار بگذارید چرا که احتمال خونریزی را افزایش می دهد.
-    در صورت بروز هرگونه مشکلی به پزشک خود مراجعه کنید.

 

منبع: وب سایت ایرانیان بیوتی