5 قدم تا کنترل و ثابت نگه داشتن وزنثابت نگه داشتن وزن

بی شک وقتی به اندام و وزن دلخواه می رسید که برای آن زمان، هزینه و انرژی زیادی صرف کرده اید بنابراین به دنبال سختی دستیابی به هیکل ایده آل، اهمیت نگه داری از آن برای ثبات و تثبیت آن بسیار با ارزش است.
بیش از نیمی از مردم دنیا از چاقی و اضافه وزن رنج می برند به طوری که عدم توجه و رعایت در مصرف مواد غذایی می تواند سلامتی آنها را نشانه گرفته و باعث بروز پیری زودرس و بیماری های گوناگون شود. بدون شک پیروی از سبک مفید و سالم یک رژیم غذایی که شامل انواع مواد غذایی و املاح مورد نیاز بدن  و با توجه به نیازهای بدن هر فرد تعیین می شود که این کار در حیطه ی تخصص دکتر تغذیه است و باید توسط دکتر تغذیه در تهران برنامه ای متناسب با شرایط جسمی فرد که با توجه به آزمایش های صورت گرفته بررسی می شود، تنظیم و تدوین گردد.
اما در صورتی که زمان و یا دسترسی به پزشک حاذقی را ندارید در ادامه ی این پست برخی نکات ذکر شده است که رعایت آنها می تواند کمک شایانی در بهبود سلامتی و همچنین کنترل وزن شما داشته باشد.

 

دکتر تغذیه

 

قدم اول

بررسی میزان کالری غذا و تناسب آن با میزان کالری مورد نیاز بدن.
در ابتدا باید بررسی کنید که به چه مواد غذایی برای کارکرد بهتر بدن نیاز دارید. میزان کالری های آنها را بررسی و آن را با میزان کالری مورد نیاز بدن خود تطابق دهید. سعی کنید از همه ی مواد غذایی مفید و غیر مضرر استفاده کنید تا تمام ویتامین ها و مواد معدنی بدن به وسیله ی مواد غذایی تامین گردند.

 

قدم دوم

هیچ کدام از وعده های غذایی را حذف نکنید.
در هر زمان از وعده های غذایی بدن می تواند انرژی و مواد مورد نیاز خود را تامین کند. از این رو به هیچ عنوان وعده های غذایی را حفظ نکنید. و در زمان مناسب از مواد غذایی مناسب استفاده کنید. به طور مثال به  هیچ وجه صبحانه را به دلیل مشغله ی کاری حذف نکنید و از مواد غذایی انرژی بخش(مواد غذایی انرژی بخش و نه نوشیدنی های حاوی مواد قندی و مواد مضر انرژی زا)، وعده نهار و شام را حتما رعایت کنید اما بهتر است در وعده شام از غذاهای سبکتری استفاده گردد. با توجه به توصیه ی متخصص تغذیه یک نکته ی مهم برای تعادل وزن و کنترل میزان اشتها استفاده از میان وعده ها هستند. استفاده از میوه ها و نوشیدنی های طبیعی در میان وعده بهترین گزینه برای تثبت وزن، حفظ سلامتی و شادابی پوست (که معمولا توسط دکتر پوست و مو نیز تجویز می گردد) و عملکرد بهتر مغز و دیگر اعضای بدن را منجر می شود.

 

قدم سوم
جایگزینی پروتئین به جای کربوهیدرات و چربی ها.
مصرف پروتئین به نسبت چربی و کربوهیدرات مدت زمان باعث احساس سیری در شما می شود. پروتئین ها همچنین نقش مهمی در حفظ عظلات و سوختن چربی ها دارد. مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین می تواند مواد مورد نیاز مو را نیز تامین کند تا ریزش مو ها به حد قابل توجهی کاهش یابد و دیگر نیازی به کاشت مو به دلیل ریزش در اثر استفاده از مواد چرب و قندها نخواهد بود.


قدم چهارم
ورزش روزانه ضامن سلامتی و حفظ اندام ها.
انجام ورزش مناسب با وضعیت جسمی شما برای حفظ و تقویت عضله های بدن الزامی است. به هیچ عنوان فعالیت و کار روزانه نمی تواند جایگزین ورزش شود پس با بهانه ی کار زیاد از زیر این قدم مهم و تاثیر گذار شانه خالی نکنید اگر اندام زیبایی می خواهید.
بهتر است ورزش در محیط باشگاه و سالن های ورزشی انجام گیرد تا انگیزه ی بیشتری در شما ایجاد کند و روحیه ی شما را برای رسیدن به هدف بالاتر ببرد. ورزش گروهی با توجه به نظر روانشناسان بیش از ورزش منفعل و در محیط خانه می تواند موثر باشد.

 

قدم پنجم
حذف مواد غذایی چاق کننده و اضافه کردن مواد غذایی حاوی فیبر.
غذاهایی که سرشار از چربی، کربوهیدرات، قند، مواد افزودنی و نگه دارنده دارند را از لیست غذاهای مجاز خود حذف کنید و به جای آنها از مواد غذایی حاوی فیبر مثل میوه جات و سبزیجات بهره ببرید.این توصیه ی تمامی دکتر لاغری است که می توانید با مراجعه به آنها این جمله را صراحتا بشنوید پس بهتر است با مواد حاوی فیبر آشتی کنید و قدر و تاثیر آنها در سلامتی و کنترل وزن را بیشتر بدانید.


در واقع زمانی که پس از چندین ماه تلاش و ورزش مستمر، رعایت رژیم غذایی صحیح برای رسیدن به اندام ایده آل به  آن دست پیدا می کنید کنترل وزن و ثابت نگه داشتن وزن بدن مرحله ای است که می بایست برای همیشه به آن توجه کرد زیرا عدم توجه به این موضوع برگشت به وضعیت قبل و از دست رفتن تمام تلاش های شما را به دنبال دارد.

 

 

منبع: وب سایت ایرانیان بیوتی