نگه داری از پوست چربپوست چرب

برای داشتن پوستی شاداب، شفاف و زیبا نگه داری از پوست و تغذیه ی پوست برای برخورداری از مواد مغذی مورد نیاز حائز اهمیت است. برای داشتن همیشگی پوستی جوان و شاداب بهتر است قبل از بروز چروک های پوستی و از بین رفتن شادابی پوست، به آن رسیدگی نمود و در واقع پیشگیری از نیاز به تزریق بوتاکس در کرج در سنین میانسالی را از سنین جوانی آغاز کنید.
نگه داری از پوست روند پیری را کند می کند و پوستی شاداب و سالم برای شما به ارمغان می آورد اما قبل از نگه داری ابتدا باید متوجه شد که پوست چه موادی نیاز دارد و راه و شیوه های نگه داری از پوست چگونه است؟ برای اینکه در وهله اول باید نوع و تیپ پوست خود را شناسایی کنید. انواع نوع پوستی: پوست خشک، پوست چرب، پوست مختلط

 

دکتر پوست و مو در کرج

 

شناسایی نوع پوست

برای درک بهتر از نیاز پوست خود دریافتن نوع پوست اولویت دارد. در واقع اگر شما از نوع پوست خود بی اطلاع باشید راه درمانی و مراقبتی مناسب آن را نمی توانید انجام دهید در این صورت انجام مراقبت های اشتباه ممکن است باعث تشدید مشکلات پوستی در شما شود. برای شناختن نوع پوست خود راه ساده ای پیش رو دارید و برای اینکار نیازی به مراجعه به دکتر پوست و مو در کرج نخواهید داشت بلکه خودتان با کمی توجه متوجه ی نوع پوست خود می شوید. نوع پوست صورت با پوست بدن می تواند متفاوت باشد بنابراین تنها براساس نوع پوست بدن برای نوع پوست صورت خود تصمیم نگیرید. ممکن است شما پوست چربی داشته باشید اما بدنتان دارای پوست خشک باشد.

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با نگه داری از پوست چرب سخن بگوییم از این رو در ادامه فاکتور و ویژگی های پوست چرب و نحوه ی نگه داری از آنها را بازگو خواهیم کرد.

 

ویژگی های پوست چرب

ویژگی های پوست چرب چیست؟

برای درک صحیح و ساده آن تنها کافی است به این فاکتورها دقت کنید.
آیا بعد از دو ساعت از شستشوی صورت و عدم استفاده از کرم بر روی پوست احساس چرب بودن دارید؟ آیا صبح پس از بیدار شدن از خواب با پوستی همراه با چربی و حالت روغنی روبه رو هستید؟ آیا بعد از گذشت یک ساعت از آرایش روی صورتتان برق می افتد؟ آیا آرایش روی پوست شما ماندگاری ندارد و به اصطلاح پوستتان آرایش را جذب می کند؟ اگر جواب شما به این گزینه ها مثبت است شما دارای پوستی چرب هستید.
نگه داری از پوست چرب کمی سخت تر است چرا که علاوه بر خشکی پوست، چربی اضافی و آزار دهنده ای نیز داردکه باید کنترل شود اما با این حال نگران نباشید چرا که پوست چرب در مقایسه با پوست خشک دیرتر چروک می شود و شما را از تزریق زود هنگام بوتاکس در کرج بی نیاز می کند.

 

نگه داری از پوست چرب

برای نگه داری از پوست اولین قدم تغذیه است. یعنی شما اول باید با تغذیه نیاز ضروری پوست رو تامین کنید تا با وجود آنها به سراغ استفاده از روش های وضعی مثل کرم ها و ماسک ها باشید. یعنی باید گفت اگر تغذیه اشتباه باشد و مواد مغذی به پوست نرسد و در عوض مواد مضر و روغنی و چرب و قندی تغذیه ی روزانه باشد اثرات مخربی بر روی پوست و مو دارد.
یکی از نیازهای تغذیه ای پوست آب است. آب براساس نیاز بدن شما 6 تا 8 لیوان آب در طول روز باید به بدن تزریق شود. چای، قهوه، آبمیوه جایگزین آب نمی شوند پس بدون در نظر گرفتن آنها مصرف آب را مدیریت کنید. در مقاله ی " 12 مزیت مصرف آب بر بدن "  راجب اهمیت آب برای بدن سخن گفته ایم که در بین این 12 فاکتور تعداد قابل توجهی از آنها به پوست و مو مرتبط می شود.
مواد غذایی حاوی فیبر، سبزیجات و میوه جات را در برنامه ی غذایی خود داشته باشید. بهتر است با انجام آزمایش میزان ویتامین ها و آهن و کلسیم و قند خون را بررسی کنید تا در صورت کمبود، این کمبود را برطرف کنید برای تشخیص بهتر به متخصص پوست و مو در کرج مراجعه کنید. از مهمترین این ویتامین ها برای پوست و مو: ویتامین A، روی، آهن هستند.
افراد دارای پوست چرب باید در مصرف فرآورده های روغنی دقت بیشتری داشته باشند. در واقع مصرف بالای مواد غذایی چرب باعث تشدید چربی صورت می شود. این موضوع در افراد دارای موهای چرب نیز صادق است. اگر هم پوست و هم موی چربی دارید بیش از سایرین این نکته را رعایت کنید.
بعد از اینکه تغذیه ی اصولی خود را شروع کردید به سراغ مراقبت های موضعی بروید.

شستشوی پوست: پوست چرب همانطور که گفته شد علاوه بر خشکی دارای چربی نیز هست. بنابراین شستشوی نامناسب ممکن است که برای ساعاتی چربی پوست را از بین ببرد ولی از طرفی می توان باعث تشدید خشکی پوست شود. برای اینکار ابتدا یک ماده ی شوینده ی متناسب با نوع پوست چرب را انتخاب کنید (استفاده از صابون بهتر است محدود و ممنوع گردد)، صبح بعد از بیدار شدن از خواب و شب قبل از خواب پوست را با شوینده ی مناسب بشویید. از ویژگی های یک شوینده ی خوب خاصیت تمیز کنندگی در کنار حفظ رطوبت پوست است. اشتباهی که افراد دارای پوست چرب مرتکب می شوند استفاده از شوینده هایی است که تنها توانایی شستن چربی ها بدون حفظ رطوبت پوست را دارند به همین دلیل به سراغ صابون ها می روند. این کار غفلت بزرگی برای پوست به حساب می رود.

 

کنترل چربی پوست: کار مهمی که باید در طول هفته برای دو روز در هفته انجام دهید استفاده از روش هایی است که چربی پوست را کنترل می کند. ماسک های خانگی، بخور با گیاهان و اسکراب از جمله ی این روش ها اند.

 

استفاده ازمرطوب کننده: شما تنها نباید به وجه ی چربی پوست توجه داشته باشید بلکه پوست شما علاوه بر چربی به خشکی هم مبتلا است. پس از کرم مرطوب کننده ی مناسب پوست چرب استفاده کنید و پس از هر شستشو بلافاصله کرم مرطوب کننده را بر روی پوست اپلای کنید.

 

استفاده از تونر: تونر ها می توانند PH پوست شما را تنظیم و کنترل کنند به همین دلیل از تونر ها در روتین های خود استفاده کنید. یک تونر ارزان و فوق العاده موثر و خانگی گلاب یا چای سبز است.

 


منبع: وب سایت ایرانیان بیوتی

 

 

مقالات مرتبط:
laugh  12 مزیت مصرف آب بر بدن
laugh  راز پوست خوب زنان کره ای
laugh  ویژگی های پوست جوان و شاداب
laugh  چند ماسک خانگی برای جوانسازی پوست صورت