تجربیات مختلف از منافذ باز پوستمنافذ باز پوست

پوست سالم و جوان و شاداب عاری از منافذ باز است. منافذ باز نوعی التهاب پوستی است که باعث جذب بیشتر آلودگی ها و چربی ها در پوست می شود گاها برای رفع آن به دکتر پوست و مو مراجعه می کنیم اما در برخی مواقع و در حالت هایی که حاد نیست می توان از روش های خانگی برای رفع آن اقدام کرد. بیشترین محلی از پوست که به این مشکل دچار میشه بینی و اطراف آن و گونه ها هستند. اول از همه می خوایم بررسی کنیم که چرا پوست با منافذ باز دچار میشه تا با شناخت علل بروز از آن جلوگیری کنیم.

 

SkinCare

 

علت ایجاد منافذ باز روی پوست صورت

1.    وراثت: اولین دلیلی که ممکنه باعث ایجاد منافذ باز پوستی شود وراثت است. یعنی شما پوستی با منافذ باز را به ارث برده باشید. در این صورت تنها کاری می توانید بکنید  شروع یک درمان مداوم و موثر در طولانی مدت و همیشگی است.
2.    پوست چرب: افرادی که پوست چرب دارند (در  مقاله ی "  نگه داری از پوست چرب  " در رابطه با پوست چرب و ویژگی های آن و نحوه نگه داری از آن صحبت کرده ام) بیشتر مستعد بروز منافذ باز بر روی بینی، گونه  ی خود هستند. دلیل آن هم چربی بیش از حد پوست است که مانعی برای تنفس و اکسیژن رسانی به پوست می شود و در نتیجه پوست برای نفس کشیدن اقدام به باز کردن منافذ می کند تا راهی برای اکسیژن رسانی داشته باشد. در نتیجه این منافذ هستند که به دلیل چربی گرفته شده روی پوست شروع به بزرگ و باز شدن می کنند. شروع کار رفع  منافذ دراین دسته افراد باید به وسیله ی کنترل چربی پوست به ویژه در مناطق گونه و بینی  و در ادامه استفاده از روش های کاهش حجم منافذ است.
3.    نور خورشید: نور خورشید در صورتی که در مدت زمان زیاد به پوست تابیده شود علاوه بر اثرات نامطلوب دیگر از قبیل ایجاد لک، تبخیر رطوبت پوست، باعث باز شدن منافذ پوست می شود. بنابراین افرادی که با دلایل شغلی یا محل و سبک زندگی خود بیشتر در معرض نور خورشید هستند، بیش از سایرین به منافذ باز پوستی منجر می شوند. شروع درمان در این افراد کاهش هر چه تمام تر قرار گرفتن در زیر نور آفتاب و استفاده مداوم از کرم ضد آفتاب است.
نحوه ی استفاده از کرم های ضد آفتاب دکتر زیبایی توصیه کرده است که هر دو الی سه ساعت تمدید شود. برای تمدید هم اول با یک شوینده مایع از قبیل میسلار واتر با یک دستمال مرطوب مناسب کرم های قبلی را به طور کامل از سطح پوست پاک کنید. سپس شروع به اپلای جدید ضد آفتاب کنید. بهتر است ضد آفتاب مناسب پوست خود را بشناسید تا بهترین نتیجه را داشته باشد و نتیجه ی عکس به وجود نیاورد.
4.    استفاده بیش از حد از کرم ها: کرم های چرب و آرایشی  نباید به مدت طولانی استفاده شوند. این کرم ها با خاصیت چربی خود راه تنفس منافذ پوست را مسدود می کند و دقیقا همانند چربی روی پوست عمل می کند. این کرم ها که مانعی برای اکسیژن رسانی به پوست هستند باعث باز تر شدن منافذ پوست می شوند.

 

 

از کجا شروع کنیم؟

قبل از اینکه روش ها و تجربیات مختلف برای رفع منافذ باز روی پوست را بررسی و عنوان کنیم می خواهم به مواردی که پیش از درمان نیاز است اشاره کنم.
اول از همه شستشوی پوست است که می تواند نقشی اساسی ایفا کند. شما بعد از شناخت نوع تیپ پوستی تان باید از شوینده ای مناسب برای شستشوی پوست استفاده کنید. صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب و شب ها قبل از خواب پوست را به خوبی بشویید. همچنین بلافاصله بعد از آمدن به خونه پوست را از مواد آرایشی پاک کنید. حتی اگر از لوازم آرایشی استفاده نمی کنید به دلیل آلودگی های هوا پوست را به خوبی تمیز کنید.
بعد از آن علت بروز منافذ باز پوست را تشخیص دهید تا درمانی مطابق آن را سر بگیرید.
تجربه ثابت کرده است که منافذ باز کاملا قابل رفع هستند اما نیاز به مداومت در کار درمانی است. یعنی  اینکه اگر شما بعد از طی دوره ی درمان به نتیجه ی مطلوب رسیدید بهتر است آن را ادامه دهید تا از بروز دورباره ی آن جلوگیری کنید. چرا که منافذ باز می تواند به راحتی به وجود بیایند.

 

دکتر تغذیه

 

تجربیات مختلف از روش های درمان منافذ باز

طی یک نظر سنجی و مشارکت در روش های درمان منافذ باز برخی از روش هایی که موثر واقع شده اند را در ادامه قرار می دهم. این روش ها برای افراد مختلف نتایجی مثبی در بر داشته. قبل از انجام آن دو نکته نیاز به شرح دارد.
 

1.    برای دستیابی به نتیجه ی مورد نظر مدت زمانی بین 3 تا 5 ماه نیاز است پس انتطار یکبار استفاده و معجزه را نداشته باشید.
2.    تاثیر و مدت زمان اثرگذاری هر یک از روش ها می تواند بر روی پوست افراد متخلف متفاوت باشد.

 

ماسک خاک رس: یکی از ماسک های معروف که باعث کاهش منافذ باز پوست می شود. خاک رس را می توان از عطاری ها تهیه کرد و با کمی آب و یا گلاب مخلوط کرد تا حالت خمیری بگیرد. این کار را هفته ای سه بار به مدت 3 ماه انجام دهید و بعد از کسب نتیجه تعداد دفعات در هفته را به یک بار کاهش دهید اما قطع نکنید.
اسکوم تراپی: اگر منافذ باز شما از حد عادی و کم گذشته و به حالت غیر نرمان و شدید و حاد رسیده روش درمانی اسکوم تراپی می تواند روش مناسبی باشد. با مراجعه به دکتر پوست و مو در کرج و مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر اقدام به این روش درمانی و پاکسازی نمایید.
پودر گیاهی هفت مغز: این پودر گیاهی که باعث کنترل چربی پوست می شود بیشتر برای افراد دارای پوست چرب و مختلط مناسب است. می توان آن را با ماست کرم چرب (از ماست کم چرب استفاده کنید تا باعث جوش پوستی نشود)مخطوط کرد و هر روز روی پوست قرار داد.
درمارولر: دستگاه درمارولر مدعی شده است که علاوه بر تحریک پوست برای کلاژن سازی باعث کاهش منافذ پوستی می شود. می توان گفت تا حدی این ادعا صحت دارد اما نتیجه ی کار در هر فرد متفاوت است و به میزان شدت منافذ و نوع پوستی و تداوم در انجام کار بستگی دارد. رعایت بهداشت و ضدعفونی دستگاه با الکل نیز خیلی مهم است.
ویتامین C: استفاده از ویتامین سی و تغذیه ی پوست و همچنین روش مزوترابی ویتامین C می تواند در کاهش منافذ و سفت شدن پوست نقش مهمی داشته باشد. همچنین به توصیه ی دکتر تغذیه استفاده روزانه از آن علاوه بر سلامت بدن، سلامت پوست را در بر دارد.
یخ: کمپرس یخ علاوه بر سفت کردن پوست باعث کاهش منافذ می شود. برای اینکار از تماس مستقیم یخ به پوست خودداری کنید. بلکه آن را به حوله ای نرم بپیچید و سپس روی پوست قرار دهید.

 


منبع: وب سایت ایرانیان بیوتی

 

 

مقالات مرتبط:

laugh نگه داری از پوست چرب

laugh چند ماسک خانگی برای جوانسازی پوست صورت

laugh ویژگی های پوست جوان و شاداب