خواص آب برنج برای پوست و مو آب برنج برای پوست و مو

بعد از خواندن این مقاله دفعه ی بعد که برای نهار یا شام برنج درست می کنید آب آن را دور نریزید! اینطور که به نظر می رسد این روش ارزان، کارآمد و مفید برای زیبایی و جوانی پوست و موی شما است.
این موضوع را ابتدا از منظر علمی بررسی می کنم تا دلیل آن برای مفید بودن آن مشخص شود. براساس پژوهش ها و آزمایش هایی که بر روی آب برنج صورت گرفته که آب برنج پر از ویتامین ها و مواد معدنی  و اسید آمینه ها است که علاوه بر ضرورت نیاز بدن به آنها برای پوست و مو نیز تاثیر شگفت انگیزی دارد این مواد شامل اسید فرورلیک که یک آنتی اکسیدان عالی است، آلانتوین که یک ضد التهاب فوق العاده می باشد. استفاده از آن قرن ها است که  رایج است و در فرهنگ آسیایی یک نوع سبک زندگی است. یعنی یک تغذیه ی رایج است که در بسیاری از کشورهای آسیایی از جمله چین، ژاپن، کشورهای جنوب آسیای شرقی، کره ی جنوبی که سردمدار پوست و موی جوان و بی نظیری هستند.

 

دکتر پوست و مو

 

من هم با تجربه ای که از استفاده از آب برنج دارم تاثیرات معجزه آسای آن را دیده ام اما نکته ای که همیشه در مقالاتم بیان می کنم لزوم به تداوم این کار است. یعنی شما باید به مدت حداقل 6 ماه این کار را روزانه و یا یک روز در میان انجام دهید تا موثر و مفید واقع شود. و همینطور برای همیشه آن را قطع نکنید بلکه مصرف آن را کمتر کنید. اینها علاوه بر تجربه ی شخصی من توصیه ی دکتر پوست و مو ی من هست. دکتر پوست و مو در کرج که من مراجعه می کنم در با بررسی مشکلات پوست و مویی ابتدا علل بروز آن را پیدا می کند؛ پس از آن اگر مشکل با استفاده از روش های طب سنتی و درمان های  طبیعی قابل برطرف باشد آنها را پیشنهاد می دهد و استفاده از مواد شیمیایی در اولویت دوم قرار دارد. من هم با تجربه هایی که از روش های طبیعی داشته ام این روش ها را به روش های شیمیایی ارجع می دانم.
حال اگر شما نیز قصد دارید این کار ها اصولی و را تحت نظر پزشک انجام دهید باید به یک دکتر تغذیه و یا دکتر پوست و مو در تهران که به روش های طب سنتی ایمان دارند مراجعه کنید.


یکی از محبوبیت های آب برنج برای پوست و مو علاوه بر تاثیر فوق العاده ی آن در دسترس بودن آن است. ما ایرانی ها که غذای رایج و قوت غالبمون برنج است به راحتی می توانیم کمی از آب برنج را برای پوست و موی خود کنار بگذاریم.
 


دو راه برای بدست آوردن آب برنج وجود دارد اما چیزی که برای درست کردن اکسیر جوانی خود در هر دو روش نیاز دارید این است:
•    نصف فنجان برنج (برنج می تواند از هر نوعی باشد. برنج قهوه ای، دانه بلند، نیم دانه و ...)
•    2 فنجان آب

 

روش اول

ابتدا برنج را پاک کنید و با یک فنجان آب آن را بشویید تا خاک و ناخالصی های آن از بین برود و برنج تمیز شود.
سپس برنج را که در فوق نصف فنجان ذکر شده را در کاسه ای کوچک بریزید و آن را با آب بپوشانید و مدت 15 الی 30 دقیقه اجازه دهید تا برنج خیس خورده شود. این مدت زمان برای آن است که مواد معدنی و ویتامین های برنج به آب منتقل شود. حال آب را با آبکش از برنج جدا کنید و آن را استفاده کنید. می توانید از آن را برای چند روز در ظرف در بسته نگه دارید. این روش بیشتر برای شستشو پوست و مو مناسب است.
نکته ای که در انتخاب روش شستشو مو و پوست با آب برنج باید توجه گردد نحوه ی انجام آن است. پوست را به وسیله ی آب برنج بشویید و بگذارید خشک شود سپس بعد از 15 دقیقه پوست را آبکشی کنید. در رابطه با مو ها نیز همینطور بعد از شستشو با آب برنج 15دقیقه زمان بدهید سپس موها را بدون هیچ شامپویی و تنها با آب آبکشی کنید.

 

روش دوم

در این روش هنگام پختن برنج یک لیوان بیشتر از همیشه آب بریزید و بعد از گذشت 5 دقیقه از جوشیدن برنج یک لیوان آب برنج را بردارید و در ظرفی در دار بریزید و از آن برای دو الی سه روز استفاده کنید. نکته ای که حتما نباید یادتون بره عدم استفاده از نمک و روغن است. برای همین بعد از خارج کردن یک لیوان آب برنج خود نمک و روغن را به غذا اضافه کنید.
در مقایسه با روش اول این روش سخت تر است اما میزان تاثیر گذاری و فایده آن بیشتر از روش اول است.

 


نحوه ی استفاده

دو راه جهت استفاده ی آن وجود دارد.


1.    خوردن آب برنج
2.    شستشوی پوست و مو با آب برنج


هر دوی این روش ها می تواند مفید باشد. خوردن آب برنج مواد معدنی و ویتامین ها را به کل بدن می رساند. بهتر است از هر دو روش استفاده کنید و فقط اعتدال را رعایت کنید.
برنج سفید در مقایسه با برنج قهوه ای مزاج سردی دارد. توصیه ی دکتر تغذیه در کرج این است که از برنج قهوه ای استفاده شود اما اگر در دسترس ندارید برنج سفید نیز همان میزان موثر است.

 

دکتر تغذیه


فواید آب برنج بر روی پوست

تونر صورت

یک پد پنبه ای را به میزان قابل توجهی از آب برنج آغشته کنید و آن را با حرکت پایین به بالا بر روی پوست بکشید. اینکار علاوه بر جوانی پوست باعث پاکسازی منافذ پوست می شود. بهتر است آن را در روتین های روزانه و شبانه خود داشته باشید. در واقع یک تونر عالی و خانگی است. اینکار باعث تحریک جریان خون، رشد سلول و کاهش منافذ پوست می شود.
من برای اینکار یکی از ظرف های تونر که تمام شده بود را به خوبی شستم و بعد آن را از آب برنج پر کرده ام و هر روز صبح ها  قبل از هر آرایش و کرمی آن را روی پوستم اعمال می کنم.

 

درمان آکنه

باعث کاهش قرمزی پوست، رفع جای جوش و کاهش التهابات و جوش های پوستی می شود.

 

درمان اگزما

نشاسته ی موجود در آب برنج درمانی مناسب برای اگزما به خصوص در فصل تابستان که فصل شویع آن می باشد، است. آن را به محل اگزما بزنید و اجازه دهید توسط هوا خشک شود سپس بشویید.

 

سوختگی ناشی از آفتاب

بعد از یکی از سفرهام به دلیل تابش خورشید و سهل انگاری در استفاده از ضد آفتاب ها پوستم دچار آفتاب سوختگی و التهاب شد. آب برنج سرد بهترین درمانی بود که در بین درمان های پیشنهادی مفید واقع شد.

 


فواید آب برنج بر روی مو

درخشندگی مو

شستن موها با آب برنج موجب درخشندگی طبیعی موهای شما می شود. بعد از شستشوی مو و پاک کردن آلودگی و چربی های مو با شامپو آب برنج را بر روی موها بریزید و به آرامی پوست سر را ماساژ دهید تا موجب گردش خون بهتر شود. بعد از 15 دقیقه موها را با آب (ترجیحا ولرم رو به سرد) آبکشی کنید. این کار را دو بار در هفته انجام دهید.

 

نرم کننده مو

آب برنج با رطوبت بخشی و حفظ آن باعث نرمی موها می شود. برای نرمی مو و همچنین برای تغذیه ی اضافی می توانید چند قطره از روغن های ضروری مثل رزماری، اسطوخودوس و ... را به آب برنج اضافه کنید و پوست سر را ماساژ دهید. این کار علاوه بر نرمی باعث کاهش ریزش مو ها نیز می شود.
اگر موهای چربی دارید میزان روغن ها را خیلی خیلی کم کنید.

 

 

دوباره تکرار می کنم که برای گرفتن نتیجه ای عالی باید حداقل مدت 6 ماه این کار را انجام دهید البته بعد از گذشت 3 ماه نشانه های اثرگذاری را به راحتی متوجه خواهید شد اما بهترین نتیجه مدت زمان بیشتری می خواهد. بعد از دستیابی به نتیجه ی مد نظر بهتر است آن را قطع نکنید و فقط مصرف آن را کاهش دهید.

 

 

منبع: وب سایت ایرانیان بیوتی

 

 

مقالات مرتبط:

laugh  تجربیات مختلف از منافذ باز پوست