گیاه خواری چیست؟گیاه خواری

گیاه خواری یا vegetarianism دارای یک تعریف ثابت است که این جامعه ارائه داده است و آن به معنی شخصی است که در رژیم غذایی خود از غلات، حبوبات، آجیل و دانه ها، سبزیجات و میوه ها و قارچ ها و جلبک ها و مواد غیر لبنی استفاده می کنند.
گیاه خواری صرفا به معنی نخوردن گوشت نیست. فرآورده های حاصل از حیوانات نیز در دسته ی ممنوعه ی افراد گیاه خوار وجود دارد.گیاه خواری به دلیل محدودیت در مصرف برخی از مواد غذایی می تواند از یک بعد مفید و از بعد دیگر مشکل زا باشد. چالشی که معمولا در گیاه خواری وجود دارد ضعف جسمانی در افراد است. خود عمل گیاه خواری منجر به ضعیف شدن بدن نمی شود بلکه استفاده نادرست و غیر اصولی می تواند مشکلاتی را فراهم کند. معمولا افرادی که به گیاه خواری روی می آورند توصیه می شود که از یک دکتر تغذیه و متخصص تغذیه در کرج و یا استان زندگی خود مشاوره بگیرد.

 

دکتر لاغری در کرج


نکته ای که در گیاه خواری مهم است استفاده اندازه از مواد غذایی مجاز این دسته برای تامین انرژی آنها است. به دلیل عذم برخورداری از برخی گوشت و پروتئین های گوشتی برای تامین آن می توان از حبوبات و قارچ ها استفاده کرد. اما میزان حبوبات و قارچ مصرفی باید حدود دو برابر حجم گوشت مصرفی در یک فرد گوشت خوار باشد. همه ی ویتامین ها و املاح و مواد معدنی و پروتئین ها قرار است از طریق سبزیجات و غلات جذب شوند پس هر یک به میزان مورد نیاز بدن که توسط فرد متخصص سنجش و تدوین می شود لازم است.

 

گیاه خواری طیف مختلفی دارد و انواع زیادی را شامل می شود. در ادامه انواع مختلف دسته های گیاه خواران را بررسی می کنیم.

 

 

انواع مختلف گیاه خواری

گیاه خواران لاکتوواو (Lacto-ovo-vegetarians):  این گروه رایج ترین نوع گیاه خواری و سطحی ترین نوع است که محدودیت فقط در مصرف گوشت ها دارند و از محصولات لبنی و تخم مرغ ها استفاده می کنند.
گیاه خواران لاکتو (Lacto-vegetarians):  از محصولات لبنی استفاده می کنند اما از مصرف تخم مرغ اجتناب می کنند.
گیاه خواران واو (Ovo-vegetarian): از محصولات لبنی و گوشت ها استفاده نمی کنند اما تخم مرغ در رژیم غذایی آنها وجود دارد.
وگن (Veganism):  از محصولات لبنی، تخم مرغ و هر محصول و فرآورده ای که از حیوانات مشتق شده باشد را مصرف نمی کنند. این گروه سخت ترین نوع گیاه خواران محسوب می شود که بیش از سایر گروه های دیگر نیاز به برنامه ریزی دقیق و تحت نظر دکتر تغذیه در کرج دارند تا مواد مورد نیاز بدن را با محصولات مجاز این دسته تامین کنند.
فروگن (Fruganism): این دسته از وگن ها معتقد اند که حیات و زندگی گیاهان به اندازه ی حیوانات اهمیت دارد از این رو علاوه بر منع مصرف گوشت از مصرف گیاهان و سبزیجاتی که موجب اختلال در زندگی گیاه می شوند نیز خودداری می کنند.
خام‌گیاه‌خواری (Raw Veganism):  منع مصرف گوشت، لبنیات و فرآورده های آن، تخم مرغ. این دسته از مصرف مواد محرکه مانند قهوه، چای، نوشیدنی های الکلی، سیگار خودداری می کنند. گیاهانی که استفاده می کنند به صورت خام و طبیعی  است.
نیمه گیاه خوار (Semi-Vegetarian): این گیاه خواران از مصرف گوشت قرمز اجتباب می کنند اما منعی در مصرف گوشت مرغ و ماهی ندارند.
میوه خوار (Fruitarianism) : کسانی که از میوه‌ها به عنوان غذا استفاده می‌کنند.

 

دکتر لاغری در تهران

 

تخم مرغ

بسیاری از گیاه خواران لاکتوواو از تخم مرغ های آزاد استفاده می کنند و این به دلیل اعتراض به روند کشت فشرده جوجه و مرغ ها است. از نظر محققین با بررسی های بسیاری که بر روی این ماده انجام شده تخم مرغ از نظر غذایی کامل ترین غذا است بنابراین دکتر تغذیه در تهران برای تدوین برنامه ای مناسب افراد گیاه خوار استفاده از تخم مرغ را توصیه می کنند. این افراد می توانند از تخم مرغ های آزاد استفاده کنند تا پروتئین و مواد ضروری آن را دریافت نمایند.
  

 

فواید گیاه خواری

از آنجایی که گیاه خواران از منابع حیوانی استفاده نمی کنند سطح کلسترول خون آنها بسیار پایین بوده است که این امر می تواند از منجر شده به بیماری های فشار خون، تصلب شرایین، سکته قلبی و مشکلاتی از این دست جلوگیری کند.
با بررسی های انجام شده ثابت شده است که مصرف زیاد فرآورده های گوشتی منجر به بیماری های قلبی، کلیوی و انواع سرطان ها می شود.
گیاه خواران همچنین از چاقی مصون هستند و قطعا گذر آنها به دکتر لاغری نمی افتد.
همچنین این سبک از رژیم غذایی موجب افزایش طول عمر می شود.

 


علل گرایش به گیاه خواری

گرایش به گیاه خواری می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. عمده افرادی که  به این سبک زندگی روی می آورند حامی حیوانات هستند. عده ای نیز به دلایل مذهبی از مصرف گوشت ها سرباز می زنند.
برخی از دین ها شامل هندو، زرتشت، اسلام، یهودیت از جمله این دین ها هستند.

 

 

منبع: وب سایت ایرانیان بیوتی

 

مقالات مرتبط:

laugh  نقش تغذیه در سلامتی بدن

laugh 12 مزیت مصرف آب بر بدن