روش های داشتن سلامت روحی در محل کارسلامت روحی  در محل کار

کارمندان و کارکنان یک سازمان و شرکت بدنه ی سازمان اند. سلامت روحی و ذهنی آنها منجر به ایجاد ایده هایی نوین و خلاقیت می شود. سلامت روحی، سلامت ذهنی بدنه ی یک سازمان سلامت کلی سازمان را به دنبال دارد. فعالیت و محیط کاری دور از استرس سلامت روانی، روحی و در نتیجه سلامت جسمی را به دنبال دارد. دکتر تغذیه می گوید: اگر تنش و اضطراب ناشی از محیطی تنش زا در محیط کار باشد در تغذیه، مشکلات گوارشی و بیماری های دیگری ایجاد می کند از این رو هر چه تغذیه ی بنابر اصول داشته باشید چندان فرقی نمی کند چرا که تنش و استرسی که همراه شما است سلامت شما را به خطر می اندازد.
اثرات منفی اضطراب و استرس در افراد به شیوه های مختلف بروز پیدا می کند. عده ای با بالا رفتن فشار خون، عده ای با افزایش قند خون، در عده ای باعث بروز چاقی مفرط و در افرادی باعث لاغری می شود. این عوارض چاقی حتی اگر به دکتر لاغری مراجعه کنید. قرص های لاغری مصرف کنید، رژیم های سخت بگیرید نه تنها شما را به نتیجه نمی رساند بلکه از چاه به چاله می افتید.


در ادامه به بررسی این نکته می پردازیم که چگونه می توان سلامت یک محیط کاری را تضمین کرد.

 

دکتر تغذیه

 

ایجاد فضایی آرام و فعال در محیط کار بازده باورنکردنی و سودمندی در یک شرکت دارد. کارمندانی که از سلامت روحی و روانی برخورداراند روحیه ی بالاتری دارند، مولد تر هستند و به رشد و سودآوری شرکت کمک شایانی می کنند.

 

نقش کارفرما

ترویج سلامت روانی در یک محل کار که  آنجا را به محیطی دلچسب و مناسب برای کار تبدیل کند از مهمترین اقدامات کارفرما است. در این صورت است که کارفرما می تواند به ارتقای سازمان خود امیدوار باشد.
افسردگی، اضطراب و مشکلات روحی و ذهنی ناشی از تنش محل کار که موجب زیر سوال بردن سلامت روان می شود هزینه های زیادی را برای کارفرمایان به دنبال دارد.
3 راهکار وجود دارد که کارفرما می تواند سلامت روحی کارمند سازمان خود را تامین کند:


1.    ایجاد محیط کاری سالم، دلچسب: از آنجایی که زن ها و مرد ها یک سوم زمان خود را در محل کار می گذرانند بنابراین جو حاکم بر محل کار در زندگی، روح و روان و سلامت آنها موثر است. برای ایجاد محیطی سالم روش هایی شامل: تشویق به ورزش و ایجاد شرایط ورزش های دسته جمعی و گروهی از جمله یوگا، استخدام یک متخصص تغذیه برای مشاوره تغذیه ای کارمندان، تشویق فعالیت های موثر کارمندان برای ایجاد انگیزه، تبادل نظر با کارمندان و دریافت نظرات آنها برای ایجاد فضایی کارآمد و ایجاد احساس ارزشمندی کارمند در سازمان. اینها تنها بخشی از روش هایی است که یک سازمان می تواند برای سرمایه گذاری بر روی سازمان خود انجام دهد.

2.    پشتیبانی روحی کارمندان: سازمانی موفق است که کارفرمایانی آگاه و هوشیار داشته باشد. یک کارفرما باید نسبت به وضعیت همه ی کارمندان خود  هوشیار و آگاه باشد تا بتواند نگرانی های آنها را بشناسد، درک کند و حمایت های روانشناختی را بروز دهد و کارمند خود را برای حل مشکل یاری کند. بنابراین ایجاد روحیه ی تعهد و دلبستگی در کارکنان نسبت به محیط کار بیشتر می شود و منجر به وفاداری، رضایتمندی و در نتیجه بهبود کیفیت و عملکرد می شود.

3.    افزاش آگاهی کارمندان با مشکلات روحی و روانی: براساس گزارش های موجود نشان داده شده که از هر 4 فرد بالغ، یک نفر از آنها هر ساله دچار بیماری روحی می شوند. اما در سکوت به سر می برند چرا که نه نشانه های آن را می شناسند و نه متوجه هستند که دچار چنین مشکلی می باشند در واقع آنها نمی دانند که در معرض مشکلات سلامت روان هستند. در عوض ممکن است علائمی که بروز می کند را ناشی از افزایش سن بدانند.
یکی از موثرترین روش های آگاه سازی افراد استخدام متخصص بهداشت روان است. تا کارمندان را رایگان ویزیت کرده و به آنها آگاهی لازم را منتقل کند.


مهمترین نقش ایجاد سلامت روانی در محل کار را کارفرمایان ایفا می کنند. در واقع همانطور که گفتیم بدنه ی یک سازمان برای پیشرفت و ارتقای سازمان موثراند و از این رو ایجاد فضایی مطلوب به بهتر کار کردن کارمندان در نتیجه پیشرفت شرکت و یا سازمان منجر می شود و عکس این مطلب یعنی ایجاد فضایی تنش زا می تواند اثرات منفی ای بر شرکت و سازمان داشته باشد.

 

 

منبع: وب سایت ایرانیان بیوتی