علائم پیری زودرس چیست و چگونه باید از آن پیشگیری کرد؟پیری زودرس

همه ی انسان ها دوران اوج جوانانی خود را دوست دارند و مایلند برای بقیه ی عمر و زندگی خود در همان شکل و اندام باقی بمانند. علم روز دنیا نیز به سمت جوان ماندن و جوانسازی پیش می رود و اکتشافاتی نیز در این باب داشته است. یکی از نمونه های این اکتشاف بوتاکس و تزریق آن است.
نشانه های پیری در بسیاری از موارد یکسان هستند و در ذهن ما جا افتاده اند اما در عده ای از افراد این نشانه ها زودتر از موعد بروز پیدا می کند که معمولا به آن پیری زودرس می گویند. اما با علم به شرایط و آگاهی در باب مراقبت های لازم می توان از بروز پیری زودرس جلوگیری نمود.
یکی از بزرگترین نشانه های پیری زودرس در پوست و مو نمایان می شود. ما اغلب آنها را مشکلات پوستی می پنداریم و به دکتر پوست و مو مراجعه می کنیم. در صورتی که علاوه بر مراجعه به پزشک می توان علل بروز آن را کنترل کرد و درمان های مناسب را شروع کرد.
در ادامه ی مقاله شناسایی با پیری زودرس و راهکارهای پیشگیری و مقابله با آن را صحبت خواهیم کرد.

 

دکتر زیبایی

 

علائم پیری زودرس پوست می تواند بسیار آزار دهنده باشد چرا که بسیار غیر منتظره هستند. مهمترین برخورد در مقابل آنها شناسایی صحیح است. متخصصان و دکتر زیبایی  باید بتواند این علائم را شناسایی کند و بیماران را برای درمان مناسب خود راهنمایی کند. این به این دلیل است که همیشه بهترین نوع درمان ها ترکیبی از درمان های حرفه ای و مراقبت های روزانه و روتین در منزل است.

 

علل  بروز پیری زودرس

در ابتدا باید بررسی کنیم که چرا پوست دچار پیری زودرس می شود؟
در جواب باید گفت که مبتلا شده به برخی از بیماری ها بر روی پوست و مو تاثیر منفی می گذارد و یکی از علل بروز مشکلات پوستی است. آسیب های محیطی و شرایط زندگی، سبک و شیوه زندگی بر روی پوست تاثیر گذار است. برخی از افعال مانند سیگار و قلیان کشیدن، خواب ناکافی، قرار گرفتن طولانی مدت در زیر نور آفتاب، شغل دارای استرس و مشاغل سخت، مصرف غذای چرب و قندی که غیر اصولی است و از استاندارد دکتر تغذیه  و تغذیه ی اصولی دور است؛ همه اینها می تواند روند پیری پوست را سرعت ببخشد. اگر تنها یکی از موارد فوق را در زندگی خود دارید این مقاله را مطالعه کنید تا با معضل پیری زودرس مقابله کنید و روند بروز آن را کندتر و کندتر  کنید.

 

علائم پیری زودرس

معمولا پیری زودرس در سنین پایین تر نمود پیدا می کند. اگر نشانه های زیر را در سنین ببین 25 تا 35 مشاهده کردید شما در معرض پیری زودرس قرار دارید.

لک های پوستی

لکه های پوستی که در ابتدا بسیار کم رنگ هستند اما با گذشت زمان تیره و قهوه ای رنگ می شوند؛ بیشتر در اطراف چشم و روی گونه ها و حتی بر روی دست ها ظهور پیدا می کنند. این لکه ها به دلیل تابش طولانی مدت نور خورشید بر سطح پوست هستند. نور خورشید علاوه بر ایجاد این لکه ها پوست شما را نازک و حساس می کند.

پیشگیری: ضد آفتاب ها به هیچ وجه فراموش نکنید. اگر شما کار و فعالیتی دارید که مدت زمان طولانی زیر نور خورشید هستید حتما از ضد آفتاب ها استفاده کنید. هر 3 ساعت لایه ی قبلی را با پاک کننده ای مناسب پاک کنید و ضد آفتاب خود را تمدید کنید.
تیپ پوستی خود را شناسایی کنید و ضد آفتابی مناسب پوستتان تهیه کنید. اگر اطلاعاتی درباره ی ضد آفتاب های خوب ندارید می توانید این کار را به متخصص پوست و مو بسپارید. از ضد آفتاب های ضد پیری و کرم های ویتامین c غافل نشوید. همچنین علاوه بر ضد آفتاب از کلاه های آفتاب بگیر و دستکش های مناسب استفاده کنید و تا هر میزان که می توانید تابش آفتاب به پوست را کاهش دهید.

سن بروز: اوایل دهه ی 20
علائم: دانه های رنگی تیره بر روی صورت و دست ها
علت: نور خورشید
پیشگیری: استفاده از ضد آفتاب های ضد پیری، کرم های ویتامین c، کلاه و دستکش

 

خطوط اطراف چشم، لب و پیشانی

در ابتدا این خطوط به صورت ریز و در اندازه های کوچک بروز پیدا می کند و رفته رفته بزرگ و عمیق تر می شود. این چین و چروک به دلیل عادت های سبک زندگی (LifeStyle) ما هستند.  مثلا سیگار کشیدن، اخم زیاد که ناشی از نگرانی و استرس است. خطوط اطراف چشم معمولا به دلیل خواب به پهلو و روی صورت بروز پیدا می کند. همچنین یکی دیگر از علل بروز این چروک ها کاهش الاستین و کلاژن پوست است؛ تغذیه ی نامناسب می تواند نقش مهمی در میزان کلاژن های پوستی شما داشته باشد.

پیشگیری: برای مقابله با این خطوط و چروک ابتدا سبک خواب خود را تصحیح کنید. از رو بالشی های ساتن استفاده کنید. در قدم بعدی مصرف سیگار و دود را به طور چشمگیری کاهش داده و قطع کنید. منشا استرس ها و نگرانی ها را پیدا کنید و آن را از بین ببرید و برای یک تغذیه ی مناسب و صحیح علاوه بر کاهش مصرف مواد قندی و چربی به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید تا اصول تغذیه را به شما نشان دهد و شما را راهنمایی کند.

سن بروز: سنین 25 تا 35
علائم: خطوط ریز اطراف چشم و لب و پیشانی
علت: سبک زندگی
پیشگیری: تغذیه ی مناسب، قطع مصرف دخانیات، کاهش استرس و اضطراب

 

خشکی پوست

نشانه ی سوم پیری زودرس خشکی پوست است. خشکی پوست می تواند منجر به خارش، ترک خوردگی و چروک پوستی شود؛ به خصوص اگر در آب و هوای سرد باشد. پوست جوان ضخیم تر است و روغن طبیعی بیشتری تولید می کند بنابراین کمتر شاهد خشکی در پوست های جوان هستیم.

پیشگیری: یکی از دلایل خشکی پوست دهیدراته بودن پوست است. می توانید برای اطلاعات بیشتر درباره ی دهیدراته بودن پوست در مقاله ی " پوست دهیدراته چیست؟ " بیشتر مطالعه کنید. مصرف بیشتر مایعات و سبزیجات آب پوست لایه ی درم (لایه ضخیم‌تر داخلی پوست) را تامین می کند و پوست را مرطوب نگه می دارد. هچنین مرطوب نگه داشتن سطح خارجی پوست با استفاده از کرم های مرطوب کننده به صورت روزانه، روغن های مناسب و روش های پارافین تراپی که معمولا در سالن ها و مراکز کاشت ناخن و خدمات ناخن انجام می شود، می توان رطوبت سطح  اپیدرم (لایه نازک‌تر خارجی یا روی پوست)را تامین نمود.

سن بروز: اوایل دهه ی 20
علائم: خشکی پوست، پوسته پوسته و خارج و ترک های پوستی
علت: کمبود آب و ویتامین ها (تغذیه ی ضعیف پوست)
پیشگیری: تغذیه ی مناسب، افزایش مصرف آب و مایعات – سبزیجات – میوه ها، ویتامین هایی نظیر A  و B

 

 

معمولا مراقبت های روزانه و خانگی و طولانی مدت موثرترین روش های درمان مشکلات پوستی هستند. در واقع روش های حرفه ای و پزشکی می تواند مکمل واقع شوند نه درمان قطعی. درمان های خانگی و روزانه است که بیشترین نقش را در  درمان و پیشگیری از آسیب های آینده ایفا می کند. مشکلی که همیشه وجود دارد اقدام دیر هنگام است. بسیاری از افراد بر این باورند که تا سنین 30 یا 40 سالگی نیازی به مراقبت پوست خود ندارند و بعد از بروز مشکلات پوستی شروع به مراقبت می کنند ولی آیا نتیجه ای که دریافت می کنند با نتیجه ی شخصی که مراقبت پوستی را از نوجوانی آغاز کرده است یکی است؟

 

 

منبع: وب سایت ایرانیان بیوتی

 

 

مقالات مرتبط:

laugh  پوست دهیدراته چیست؟

laugh  ویژگی های پوست جوان و شاداب

laugh  روش های داشتن سلامت روحی در محل کار

laugh  12 مزیت مصرف آب بر بدن

laugh  نقش تغذیه در سلامتی بدن

laugh  با تزریق بوتاکس بیشتر آشنا شوید