با موهای چرب چه کنیم؟ چند ماسک خانگی برای از بین بردن چربی سرموی چرب

یکی از معیارهای زیبایی موی سر است. سلامت موی سر در ظاهر آن نقش مهمی دارد. ایده آل ترین موها، موهایی بدون موخوره، بدون چربی، هیدراته و بدون وزی و موهایی براق است. اما داشتن موهایی با جنس چرب کمی شما را از این ایده آل ها دور می کند. چربی سر از چیست؟ و چرا موها زود چرب می شوند؟
اگر شما هم در دسته ی افرادی قرار دارید که فقط کافی است با دوبار دست کشیدن به موهای خود دچار چرب شدن مو و پوست سر شوید ادامه ی این مقاله را مطالعه کنید.
در این مقاله قصد داریم تا راهکارهایی که موجب می شود تا بتوان چربی سر را تحت کنترل درآورد و کاهش داد را بررسی کنیم؛ اما در ابتدا باید بدانیم دلیل این امر چیست؟

 

موهای بلند

 

علت چربی سر

چربی سر چیست؟ سبوم. سبوم یک چربی طبیعی است که بر روی سر همه ی انسان ها ترشح می شود تا روغن مورد نیاز مو تامین شود. این فرآیند ترشح سبوم بسیار طبیعی و ضروری است؛ اما در برخی از افراد این میزان بیش از حد مورد نیاز است که می تواند به چربی سر و حتی ریزش مو دچار شود.
چرا در برخی از افراد این چربی بیش از اندازه تولید می شود؟


این موضوع می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که عبارت اند از:

1.    تغذیه ی نادرست

تغذیه ی غلط و نادرست که زیر نظر متخصص تغذیه صورت نگیرد می تواند این چربی را تشدید کند. استفاده از مواد روغنی و چرب و غذاهای حاوی روغن زیاد و استفاده از فست فود ها این چربی را تشدید می کند چرا که بدن برای دفع این روغن و چربی های اضافی از سر استفاده می کند و آنها را از طریق پوست سر به بیرون هدایت می کند. پس اولین قدم در کاهش چربی مو حذف و به حداقل رساندن مواد چربی و فست فود ها هستند. به دلیل اینکه این دسته از افراد مستعد چربی سر هستند نیاز به یک تغذیه ی اصولی دارند این تغذیه باید توسط دکتر تغذیه در تهران بررسی و تدوین شود تا مواد مورد نیاز پوست و موی شما تامین شود.

 

2.    شستشوی زیاد مو

شستن روزانه ی مو به مکرر باعث می شود تا چربی طبیعی و مورد نیاز سر از بین برود و پوست سر تحریک شود به همین دلیل پوست سر برای تولید این چربی موردنیاز سبوم بیشتری تولید می کند در نتیجه شستن زیاد موها کمکی به کاهش چربی مو نمی کند. اما چربی مو قابل تحمل نیست پس چه کنیم؟ بهتر است روند درمانی مناسبی را با مراجعه به دکتر پوست و مو در نظر بگیرید و طی کنید و یا می توانید از ماسک های خانگی برای کنترل چربی سر استفاده کنید.

 

3.    استفاده از نرم کننده مو

نرم کننده های مو برای افراد چربی بدترین عملکرد را دارند. به طور کلی متخصص پوست و مو در تهران توصیه می کند تا از نرم کننده های مو حداقل امکان استفاده نشود زیرا موها را ضعیف و نازک می کند.

 

4.    براشینگ بیش از حد

براشینگ(استفاده از شسوار برای حالت دادن و خشک کردن مو)می تواند کف سر را تحریک کند و ترشح سبوم افزایش یابد علاوه بر این موجب کاهش رطوبت موها و ایجاد موخره و خشکی و شکنندگی و وز شدن موها می شود.

 


عوارض موی چرب

یکی از عوارض داشتن موی چرب ریزش مو است. چربی بر روی سر به اطراف ریشه ی مو میچسبد و آلودگی ها و میکروب ها را به خود جذب می کند. این محل که محل مناسبی برا تجمع و تکثیر میکروب ها است باعث سست شدن ریشه ی مو و در نهایت ریزش موها می شود.
عوارض دیگری که چربی مو ها عامل آن است نازک شدن و کم پشت شدن موها می شود. چربی مانع از تغذیه ی صحیح مو می شود و باعث می شود تا مواد مورد نیاز مو به آنها نرسد در نتیجه مو ضعیف، شکننده و نازک می شود.

 


راهکارهای مقابله با چربی سر

•    تغذیه ی صحیح

در تغذیه ی خود مواد روغنی و چربی را حذف و کاهش دهید. از سبزیجات و میوه های حاوی فیبر بیشتر استفاده کنید. ویتامین هایی چون گروه خانواده B از جمله ویتامین B6 و B5 و همچنین روی Zink را در تغذیه ی خود بگنجانید و برای تغذیه ای اصولی حتما از یک متخصص تغذیه در کرج مشورت و راهنمایی بگیرید.


•    برس و شانه

بعد از مرحله ی اصلاح تغذیه نوبت به پاکیزگی برس و شانه و گیره ها و کش های مو می رسد.برس ها و ابزارهای مو بهترین محل تجمع چربی و آلودگی هستند که موجب ریزش و چربی موها می شوند. هر هفته برس و شانه، کش مو و گلیپس، روبالشی، روسری و کلاه خود  را بشویید و از الکل برای ضدعفونی کردن آنها استفاده کنید.


•    شامپو مناسب

استفاده از شامپویی که مناسب جنس موهای چرب باشد و همچنین فاقد سولفات باشد تا موهای شما دچار خشکی نشود. می توانید برای انتخاب شامپویی مناسب خود از دکتر پوست و مو در کرج کمک بگیرید.


•    استفاده از ماسک های مو

ماسک های مو می تواند چربی سر را کاهش دهند. از ماسک ها می توانید قبل و بعد از حمام استفاده کنید. در ادامه چند ماسک خانگی را پیشنهاد می کنیم.

 

ماسک های خانگی

ماسک سدر

ماسک یا دمنوش و جوشانده سدر در کنترل چربی بسیار مفید است. یک قاشق چایی خوری از سدر را با دو لیوان آب بر روی اجاق گاز گذاشته تا بجوشد. بعد از حمام و پایان شستشوی مو این جوشانده را بر روی مو کف سر بریزید. این ماسک نیازی به شستشو ندارد. اما اگر مایل به شستشو بودید بعد از دو ساعت موها را با آب خالی و بدون شامپو آبکشی کنید. جوشانده را از صافی رد کنید تا دانه های زیر سر میان موهایتان گیر نکند.

 

آبلیمو / سرکه

آبلیمو و یا سرکه (هر یک جداگانه)در کاهش چربی بسیار موثر است. این ماسک را نیز بعد از اتمام شستشوی مو بر روی سر بریزید و 15 دقیقه صبر کنید سپس مو را با آب و بدون شامپو آبکشی کنید. سرکه یک نرم کننده ی طبیعی مو است که چربی سر را نیز کاهش می دهد و باعث از بین رفتن میکروب ها می شود.


ماسک آویشن

این ماسک نیز در کاهش چربی بسیار موثر است. روش استفاده از آن نیز دقیقا مانند ماسک سدر است بنابراین به بخش ماسک سدر مراجعه کنید.


آلوورا

آلوورا یکی از مهمترین ماسک ها در کاهش چربی سر است. این ماسک سبک می تواند روزانه مورد استفاده قرار بگیرد و نیازی به شستشو نیز ندارد. یک برگ آلوورا را به اندازه ی موردنیاز موهای خود برش بزنید، ژل آن را درون مخلوط کن بریزید و بعد از آنکه به مایع تبدیل شد آن را بر روی مو و کف سر و بزنید بعد از چند ساعت نیز می تواند بشویید. در استفاده از این ماسک بهتر است بدانید: که آلوورا بعد از 24 ساعت خواص خود را از دست می دهد به همین دلیل کل برگ آلوورا را میکس نکنید و فقط به میزان مورد نیاز برش بزنید؛ باقی مانده آلوورا را درون یک سلفون پیچیده و در یخچال نگه داری کنید به این ترتیب تا دو هفته می تواند از آلوورا استفاده کنید. این ماسک را سه روز در هفته بزنید، در استفاده از آن زیاده روی کنید.

 

 

منبع: وب سایت ایرانیان بیوتی

 

 

مقالات مرتبط:

laugh   خواص آب برنج برای پوست و مو

laugh  نگه داری از پوست چرب

laugh  اکستنشن مو چیست؟ و روش های نصب آن