علت خونریزی لثه هابهداشت دندان ها

خونریزی لثه

سلامت دندان ها دغدغه ای است که بشر همیشه دارد و برای سالم نگه داشتن آنها روزانه مراقبت های زیادی از آن می کند. هنگامی که شما در مورد سلامت دندان هایتان فکر می کنید، تمرکز خود را بر روی حفره های دندان های عقب و سفیدی دندان ها معطوف می کنید. اما لثه ها نیز اهمیت دارند. مشکلات لثه بسیار آزار دهنده و درد آورند. فقط کافیست تا لثه شما به مدت 24 ساعت آبسه کند تا بفهمید چقدر بیماری های لثه دردناک و عذاب آور است و شما توانایی خوردن یک لیوان آب به راحتی را ندارید. لثه های متورم و خونریزی از علائم بیماری لثه هستند که باید با مراجعه به پزشک و دندانپزشک درمان شود.
دندان ها و لثه ها اولین عضوی از بدن هستند که با مواد غذایی برخورد دارند از این رو بیش از سایر اندام های بدن دچار پوسیدگی و خرابی می شوند. زندگی بدون دندان ها سخت و غیر ممکن است و به طبع اگر از دندان ها به خوبی مراقبت نشود به سرعت دچار خرابی و پوسیدگی می شوند و شما راهی ندارید به جز کشیدن دندان ها و استفاده از دندان های مصنوعی و یا ایمپلنت ها. اما اون زمان است که احساس پشیمونی از عدم مراقبت دندان ها هیچ سودی ندارد و شما برای همیشه دندان هایتان را از دست داده اید.

 

 

چرا لثه خونریزی می کند؟

بیماری های لثه

بیماری ها و عفونت های لثه ای از اصلی ترین دلایل خونریزی لثه ها است. در این موارد تنها راه حل مراجعه به دندانپزشکی است. در این حالت دندانپزشک با معاینه ی لثه برای شما دهانشویه مخصوص تجویز می کند تا اثر عفونت را کاهش دهد، همچنین قرص های چرک خشک کن دندان در صورت شدید بودن وضعیت تجویز می کند.
توصیه می شود که از روش های خود درمانی استفاده نکنید چرا که لثه ها بافت حساسی دارند و این کار می تواند بیشتر سلامت لثه را به خطر بیندازد.
یکی از بیماری های لثه عدم رعایت بهداشت دهان است. زمانی که بهداشت مناسب رعایت نمی شود باکتری ها بر روی پلاک های دندان تجمع می کنند و به لثه ها نفوذ کنند. این نفوذ منجر به التهاب، قرمزی، تروم و در نهایت خونریزی لثه می شود. به همین دلیل است که سازمان بهداشت جهانی  وقت زیادی را صرف آموزش هایی در باب بهداشت دهان صرف کرده و برای نسل آینده این آموزش ها را از کودکی در نظر گرفته است تا در آینده این قبیل مشکلات کمتر به وجود آید.
از علل خونریزی لثه به سبک زندگی ما بر می گردد در ادامه به علل خونریزی لثه و آموزش های صحیح بهداشت دهان و دندان می پردازیم.

 

بهداشت دهان و دندان

 

مسواک

نحوه ی مسواک زدن و فرم و جنس فرچه ی مسواک در طول عمر دندان و لثه ها نقش مهمی ایفا می کند. دندان از بافت حساسی ساخته شده است بنابر این مسواک زدن به شیوه ی اشتباه می تواند آسیب جدی وارد سازد.
اینکه مسواک شما برقی باشد یا دستی فرق چندانی ندارد. البته که تکنولوژی ساخت مسواک برقی به گونه ای است که برای دندان ها بهتر است و به طور کارآمدتری دندان ها را می شوید اما در نهایت جنس مسواک و سبک مسواک زدن است که دخیل است. با مسواک های دستی هم می توان دندان هایی  سالم و تمیز داشت.
 هنگام خرید مسواک توجه کنید که برس مویی آن از موهایی نرم ساخته شده باشند. شاید این مسئله را جدی نگیرید ولی موهای زبر و خشن به مینای دندان آسیب می زند و باعث ساییدگی سطح خارجی دندان و تحریک لثه ها می شود.
نحوه ی مسواک زدن باید به صورت دورانی و ملایم باشد. بسیاری از مردم به صورت حرکت عقب جلو  دندان های خود را مسواک می کنند که این موضوع ریشه در آموزش اشتباه مسواک زدن در رسانه ها دارد. اینکار سوزش و التهاب لثه به دنبال دارد و یکی از علل خونریزی لثه ها است.

 

نخ دندان

دنداپزشکان همیشه استفاده از نخ دندان ها را برای دستیابی به تمیزی بیشتر دندان ها توصیه می کنند. استفاده نادرست از نخ دندان منجر به خونریزی لثه می شود. بافت لثه به قدری حساس است با کوچکترین ضربه ای آسیب می بیند. در رابطه با نحوه ی صحیح نخ دندان کشیدن آن را به آرامی بین دندان ها فرو کنید و بعد از یک حرکت منحنی به آرامی از بین دندان خارج کنید. این کار را با ملایمت انجام دهید تا آسیبی متوجه لثه نشود. دکتر های دندانپزشکی در تهران همیشه به بیماران خود توصیه می کنند تا به دلیل تفکر غلط به وجود آمدن فاصله بین دندان ها در اثر استفاده از نخ دندان، آن را کنار نگذارند؛ نخ دندان ها هم مثل مسواک باید به درستی انتخاب شود. هنگام خرید از متصدی داروخانه بخواهید تا نازکترین نخ دندان را به شما بدهد. البته بهتر است از دندانپزشک خود بخواهید مسواک، خمیر دندان و نخ دندان مناسب دندان های شما را برایتان تجویز کند.

 

کمبود ویتامین C

یکی از دلایل خونریزی لثه حتی با وجود رعایت مسایل فوق ضعیف بودن لثه ها است. بسیاری از مراجعه کنندگان به دندانپزشک اظهار دارند که علیرغم نداشتن عفونت و بیماری های لثه، استفاده از مسواک مناسب و استفاده از نخ دندان به بهترین شکل همچنان دچار خونریزی لثه می شوند. در این شرایط ابتدا باید میزان ویتامین ها بررسی و آزمایش شود اما از آنجایی که ویتامین سی در بدن رسوب نمی کند و در اثر گرما از بین می رود خوردن آن بی ضرر بوده و نیازی به آزمایش نخواهد داشت؛ بنابراین بزرگسالان می توانند روزانه یک عدد همراه با غذا و همراه با آب کافی مصرف کنند. در خانم های شیرده و باردار طبق نظر پزشک مصرف گردد.

کمبود ویتامین سی در بدن می تواند لثه ها را حساس و ضعیف کند. بنابراین اگر همچنان با رعایت موارد فوق و عدم بیماری لثه ای خونریزی دارید به احتمال زیاد شما کمبود ویتامین سی دارید.

 

 

منبع: وب سایت ایرانیان بیوتی