پروتز لب گونه سینه و عوارض استفاده از فیلر هاپروتز

پروتز چیست؟ شاید اولین تصویری که با شنیدن نام پروتز به ذهنمان خطور می کند فیلر ها و ژل هایی است که معمولا با هدف زیبایی به گونه و لب تزریق می شوند و یا پروتز و ایمپلنت های سینه که برای افزایش سایز سینه به کار می رود، اما در معنی کلی این کلمه "پروتز" به معنای " اندام مصنوعی" یاد می شود. در واقع فارق از تصور عموم پروتز به دو دسته تقسیم می شود: 1. زیبایی   2.کاربردی. که در روش دوم پزشک به وسیله ی اندام های مصنوعی (پروتز ها) به منظور جبران عضو قطع شده در افراد از آن ها استفاده می کند.
پس با آگاهی از معنی کلی این کلمه و کاربرد آن در صنعت پزشکی به بررسی پروتز های زیبایی و عوارض استفاده از آنها می پردازیم.
قبل از هر چیز بهتر است بدانید استفاده از پروتزهای زیبایی برای سنین پایین تر از 18 توصیه نمی شود.

 

پروتز لب

 

پروتز لب

فیلرهای پوستی (Dermal Filler) رایج ترین روش پروتز لب ها است.انواع مختلفی از فیلرها قابل تزریق به لب و اطراف آن است.
اسید هیالورونیک (Hyaluronic Acid) ماده ای طبیعی است که در بدن نیز یافت می شود. این ماده موجب افزایش حجم لب شده از این رو در فیلرهای امروزی این ماده وجود دارد. این‌گونه فیلرهای پوستی با نام «فیلرهای اسید هیالورونیک» نیز شناخته می‌شوند. پیش از این برای تزریق ژل از کلاژن استفاده می شود اما روش های جدید مطمئن تر و ماندگارتر اند؛ اما بدانید که اثر آنها همیشگی نیست و نیاز به تزریق مجدد دارد.
مدت ماندگاری فیلرهای هیالورونیک 6 ماه است. برای حفظ حجم لب بهتر است در فواصل زمانی مناسب و توصیه شده ی پزشک تزریق ژل در تهران صورت گیرد.

 

مطالب مرتبط:

با تزریق بوتاکس بیشتر آشنا شوید

 

پروتز سینه

پروتز سینه با هدف ایجاد سینه های بزرگ تر و حجمی تر از حالت معمول یا به منظور ایجاد حجمی که در اثر شیردهی، حاملگی، کاهش وزن و سوتغذیه و عواملی چون سرطان از بین رفته است، به کار برده می شود. این عمل زیبایی طی یک جراحی  یک تا دو ساعته توسط پزشک جراح و دکتر زیبایی و طی بیهوشی انجام می شود.
این عمل با ایجاد برش در نواحی زیر بغل و دور سینه ، محل قرار گیری پروتز تعیین می گردد. بعد از قرار گرفتن پروتز ها به درستی و اطمینان از قرارگیری صحیح به طوری که اندام های اطراف مانع از جابه جا شدن پروتز ها گردد؛ محل برش خورده بخیه می شود.
پروتز ها دارای سه نوع و سه سایز هستند که انتخاب آنها باید توسط مشورت پزشک صورت گیرد تا شرایط بدنی برای دریافت پروتز بررسی شود. انتخاب پروتز با توجه به پهنای سینه، پوشش و بافت سینه بستگی دارد.

 

انواع پروتز سینه براساس میزان برجستگی:
1.    Low profile  برجستگی کم
2.    High Profile  برجستگی زیاد
3.    Ultra high profile  برجستگی خیلی زیاد

 

پروتز ها براساس شکل ظاهری:
1.    پروتز سینه گرد
2.    پروتز سینه اشکی

 

پروتز ها براساس جنس:
1.    پروتز آب نمکی
2.    پروتز سیلیکونی
3.    پروتز ثابت


تفاوت جنس پروتز از نظر حصول نتیجه نهایی تفاوتی ندارد. تفاوت های هر یک در هزینه ی عمل، احساس راحتی آن و محل مورد نیاز برای شکاف می باشد. انتخاب هر یک از اینها با مشورت و تحت نظر پزشک می بایست انجام گیرد.

 

پروتز سینه

 

آب نمکی

این پروتزها شکل گرد دارند که با آب نمک استریل یا سالین پر شده است. جداره های سیلیکونی اطراف این پروتز مانع از قابل نفوذ بودن آنها شده است. این پروتز ها از پروتزهای سیلیکونی سفت تر هستند. اگر در مواردی دچار پارگی  شوند مایع درون آن جذب بدن می شود و به دلیل اینکه این مایع در حالت عادی در بدن موجود است هیچ گونه مشکلی سلامت فرد را تهدید نمی کند.
 

مزایا:
•    برش های کوچک
•    قیمت پایین
•    معاینه ی کمتر

معایب:
•    لمس غیر طبیعی
•    ریسک چین خوردگی
•    احتمال پارگی و خالی شدن خودبه خود
•    حداقل سن 18

 

سیلیکونی

ساخته شده از ترکیبات مختلف سیلیکون که حالتی چسبنده مانند ژل دارد. دیگر ویژگی این جنس شبیه بودن به بافت سینه و امنیت بیشتر است زیرا در صورت صدمه دیدن از بین نمی روند.


مزایا:
•    چین خوردگی کمتر
•    کمترین میزان خطر خالی شدن خود به خود
•    لمس طبیعی

معایب:
•    هزینه بیشتر
•    نیاز به معاینه بیشتر
•    ایجاد برش بیشتر
•    خطر پارگی بدون علائم

 

ثابت (Gummy Bear)

این پروتزها به این دلیل ثابت نام گذاری شده اند که در صورت پارگی هیچ تغیر ظاهری در آن شکل نمی دهد. این پروتز به دلیل تراکم سیلیکون سفت تر از بقیه بوده و همین امر احتمال آسیب دیدگی آن را کاهش می دهد. بزرگترین عیبی که به این نوع پروتز وارد است، احتیاج به ایجاد برش بیشتر جهت جای گیری پروتز هاست.

 

سوالات درباره ی پروتز سینه:
 

میزان دوام پروتز ها چه میزان است؟
علیرغم اینکه پروتزهای سینه از جنس های مقاوم ساخته می شوند اما آنها همیشگی و دائمی نیستند در طی زمان دچار فرسودگی می شوند. رفته رفته پوسته ی خارجی پروتز کهنه و فرسوده و از بین می رود. این فرسودگی بیشتر متوجه افرادی است که تحرکات ورزشی بیشتری دارند مانند مربیان ایروبیک، دوندگان ماراتن و ...

 

هزینه ی جراحی  پروتز سینه چقدر است؟
این عمل در دسته ی عمل های زیبایی قرار می گیرد از این رو زیر مجموعه ی بیمه های درمانی قرار نمی گیرد. هزینه ی این عمل نسبتا بالا است و با توجه به میزان مهارت دکتر زیبایی در تهران و نوع پروتز هزینه متغیر است.

 

آیا عمل پروتز سینه عوارض دارد؟
این عمل اگر با استانداردترین حالت و توسط پزشک جراح ماهر صورت گیرد در دسته ی عمل های ایمن و کم تهاجم است. اما با این حال در این عمل با استفاده از ابزارهای مصنوعی سعی در کسب نتیجه ی مورد نظر است در نتیجه ممکن است عوارضی به دنبال داشته باشد. با انجام مراقبت های اصولی، مشاوره با پزشک، انجام توصیه های پزشک می توانید از عوارض این عمل بکاهید.

 

آیا بعد از عمل امکان شیردهی وجود دارد؟
انجام عمل پروتز سینه به بافت طبیعی و قدیمی سینه آسیبی وارد نمی سازد و همچنان مجرای شیردهی بدون مشکلی کار می کند در نتیجه خللی در روند شیردهی صورت نمی گیرد. اما در اگر پزشک مهارت کافی نداشته باشد ممکن است چند مجرای شیری قطع شود که موجب اثر گذاری بر میزان تولید شیر و نحوه ی شیردهی می شود.

 

پروتز گونه

 

پروتز گونه

گونه ها مرکز شادابی چهره است و تحلیل رفتن آنها در اثر افزایش سن موجب کاهش شادابی  و جوانی صورت می شود. پروتز گونه (کاشت گونه)یکی از راه حل های این مشکل می باشد.
روش های برجسته سازی گونه : 1. پروتز   2. تزریق ژل و چربی
روش های تزریق ژل در کرج به عنوان متدهای موقت بوده و به تزریق فیلر مشهور است.

 

تزریق ژل

در این روش نیازی به بیهوشی عمومی نخواهد بود. این روش موقت است پس انتظار ماندگاری دائم و طولانی نداشته باشید چرا که از مواد نرم و انعطاف پذیر از قبیل چربی و ژل ها استفاده می شود. در هنگام استفاده از چربی ، چربی مورد نیاز از شکم یا ران بیمار ساکشن می شود و به گونه ها تزریق می شود؛ از این رو بعد از گذشت مدتی این چربی  توسط بدن جذب می شود.
ژل های تزریقی تشکیل شده از مواد هیالورونیک اند. هیالورونیک به طور طبیعی در بدن موجود است در نتیجه ژل ها نیز بعد از 8 ماه کاملا جذب بدن خواهند شد.

 

مزایا:
•    در صورت جذب هیچ گونه آسیبی به بدن وارد نمی سازد.
•    بدون نیاز به بیهوشی


معایب:
•    احتمال عفونت
•    سنگینی و افتادگی پوست به دلیل جذب مواد
•    ماندگاری موقت

 

پروتز

در کاشت به وسیله ی پروتز از بافت های سخت که کمی از بافت استخوان نرم تر است استفاده می شود. شکل و اندازه ی این پروتزها با توجه به شکل ظاهری و فرم و اندازه ی صورت بیماران متغیر است. طی عمل جراحی که بیهوشی عمومی صورت می گیرد پزشک جراح برشی  بر روی ناحیه داخلی گونه ایجاد می کند و پروتز را به وسیله ی پیچ ثابت می کند. این روش به صورت دائمی است و نیازی به تعویض پروتزها نخواهد بود.

 

جراحی استخوان

گونه ی دیگری از کاشت گونه  وجود دارد که در زمینه ی زیبایی کمترین کاربرد را دارد و بیشتر برای افرادی که دچار فرورفتگی در گونه های خود هستند استفاده می شود.

 

 

منبع: وب سایت ایرانیان بیوتی