ایمپلنت دندان چیست؟ایمپلنت دندان

با ورود ایمپلنت ها به دنیای دندانپزشکی تحولی عظیم در زمینه ی دندان های مصنوعی رخ داد. زمانی که دندان های اصلی از بین می روند؛ نیاز به جایگزینی است تا بتوان فعالیت جویدن و خوردن به خوبی انجام گیرد. پروتزهای متحرک (دندان مصنوعی متحرک) نمی تواند جایگزین مناسبی به عنوان دندان ها باشند و مشکلاتی به همراه دارند. اما با تکنولوژی ایمپلنت یا همان کاشت دندان مشکلات دندان های مصنوعی از بین می رود.
ایمپلنت های دندانی در واقع یک پیچ تیتانیومی (فلزی سازگار با بدن) است که با جوش میچرخد و در لثه در داخل استخوان می گیرند. این پیچ شرایطی مناسب جهت تثبیت محل قرار گیری تاج دندان را فراهم می کند. البته اینکار در یک جلسه صورت نمی گیرد و مدت زمان جوش خوردن پیچ با استخوان فک 3 الی 4 ماه است؛ سپس امکان قرار گیری تاج و روکش فراهم می شود. بهترین زمان قرار گیری پیچ ایمپلنت نیز بلافاصله پس از کشیدن دندان است؛ البته این در شرایطی امکان پذیر است که لثه و دندان عفونی نباشد.
اینکار تحت بیهوشی موضعی و یا آرام بخش انجام می شود و بدون درد است. با توجه به گزارش آکادمی آمریکایی دندانپزشکی ایمپلنت (AAID)در دراز مدت نرخ موفقیت ایمپلنت های دندانی 97 درصد است و با استفاده از آنها مردم می توانند با اطمینان هر غذایی را بخورند و محدودیتی نخواهند داشت.
ایمپلنت می تواند جایگزین یک دندان خراب و یا شکسته شود. اما برای جایگزینی ایمپلنت محدودهایی وجود دارد که بسته به  اندازه ی استخوان ها، توانایی لثه ها و ابعاد صورت، متغیر است. در واقع این تشخیص دندانپزشکی است که شما را واجد شرایط استفاده از ایمپلنت می داند یا خیر. با توجه به مزیت هایی که روش کاشت دندان دارد؛ در عین حال لثه های ظریف و ضعیف کاندیدهای مناسبی برای اینکار نخواهند بود.

 

implante

 

کاربرد ایمپلنت

•    وجود فاصله ی زیاد مابین دندان های جلو که قابل پر کردن به وسیله ی یک دندان دیگر باشد.
•    از دست رفتن کلیه ی دندان های فک بالا و یا پایین یا هردو
•    جایگزین دندان خراب

ایمپلنت می تواند برای تنها یک دندان، چند دندان و یا همه ی دندان های فک بالا و پایین جایگزین مناسبی باشد.

 

چه کسانی نمی توانند از ایمپلنت استفاده کنند؟

همانطور که در فوق اشاره کردیم در استفاده از ایمپلنت ها محدودیت هایی برای عده ای وجود دارد که آنها را گزینه های نامناسب برای کاشت تبدیل می کند. این افراد شامل:

•    افراد بالغی که فک در آنها به طور کامل رشد نکرده است.
•    افراد مبتلا به مشکل دندان قروچه چرا که احتمال شکست ایمپلنت وجود دارد.
•    افرادی که مبتلا به بیماری های خاص و مزمن هستند.
•    افراد سیگاری و الکلی و معتاد
•    بانوان باردار

 

مزایای ایمپلنت

-    با وجودی که این روش در مقایسه با دندان های مصنوعی متحرک گران تر هست اما مقاومت بالا، حالت طبیعی، زیبایی فوق العاده، طول عمر بالا، عملکرد مشابه دندان های واقعی، موجب شده تا نسبت به پروتزهای متحرک بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
-    این روش درمان هیچ گونه آسیبی اعم از پوسیدگی به دندان های مجاور، نخواهد داشت و چه بسا مانع از تحلیل استخوانی می شود.
-    این روش درمان به هیچ وجه توسط بدن پس زده نمی شود چرا که فلز تیتانیوم کاملا سازگار با بدن است.
-    طول عمر بالا و وجود فلز تیتانیوم که جایگزین ریشه ی دندان در فک و استخوان می شود مانع از تغیرات ظاهری در فک در اثر از دست دادن دندان ها می شود.

 

معایب ایمپلنت

-    هزینه ی بالا در مقایسه با دندان های پروتز متحرک.
-    مدت زمان طولانی درمان. 3 الی 8 ماه زمان درمان کامل است.
-    نیاز به معاینه ی دوره ای دندانپزشک دارد.
-    در صورت عدم رعایت بهداشت، عدم مراقبت از در برابر ضربه و... احتمال شکستگی، عفونت و یا از دست رفتن ایمپلنت وجود دارد.

 

مراقبت پس از کاشت

♦    پس از کاشت تا مدت 24 ساعت از مسواک کردن ناحیه ی عمل خودداری کنید.
♦    تا 10 ساعت پس از عمل دندان ها را نشویید.
♦    برای شستشوی دندان یک روز پس از عمل بهتر است به مدت یک هفته دهانشویه جایگزین مسواک شود. روزی 3 مرتبه پس از هر وعده ی غذایی
♦    بهداشت دهان و دندان پس از کاشت باید به خوبی انجام شود چرا که سهل انگاری در این مورد موجب عفونت لثه می شود. نخ دندان، برس های بین دندانی، مسواک و خمیردندان های مخصوص ایمپلنت روش های مناسبی برای حفظ بهداشت دندان ها است.
♦    استفاده از سیگار و قلیان، الکل و مواد مخدر طول عمر و موفقیت این عمل را کاهش می دهد.

 

هزینه ی ایمپلنت

همانطور که در متن اشاره کردیم هزینه ی ایمپلنت در مقایسه با پروتزهای متحرک بالاست و دلیل آن هزینه ی فیکسچر + قطعات پروتز + هزینه ی لابراتور را شامل می شود.

 

 

منبع: وبسایت ایرانیان بیوتی