علت خارش های پوستی چیست؟ درمان خارش پوستخارش پوست

در این مقاله قصد داریم تا از خارش پوست – چیزی که همه ی ما روزانه آن را تجربه کرده ایم – صحبت کنیم. اما مسئله ای که  باعث می شود تا در رابطه با خارش پوست صحبت کنیم خارش های سطحی و روزانه ی اکثریت نیست. بلکه خارش هایی است که به طور مکرر اتفاق می افتد و می تواند در نتیجه ی خشکی شدید بدن، حساسیت، خارش ناشی از گزیدگی حشرات و یا برخی از بیماری های پوستی از قبیل اگزما و پسوریازیس باشد. علامی که خارش های شدید پوستی به دنبال دارد شامل قرمزی، جوش های زیر، برجستگی و یا ترک و التهابات پوستی است.
بی شک خارش پوست اتفاق خوشایندی نیست و علاوه بر صدماتی که به پوست وارد می سازد بسیار کلافه کننده است. اگر شما هم از این مشکل رنج می برید به شما مژده می دهیم که دیگر نگران نباشید و ما اینجا راه و روش رهایی از چنگ این غول بزرگ را عنوان خواهیم کرد و دیگر نیاز نیست برای این مشکل که راه درمان ساده ای دارد به سراغ متخصص پوست  بروید.

 

skin itching

 

خشکی پوست

اصلی ترین و اولین دلیلی که می تواند موجب پدید آمدن خارش های پوستی شود خشکی پوست است. اما در ابتدا باید بدانیم دلیل خشکی پوست چیست؟
بالا رفتن سن، استفاده از دخانیات و قلیان، ماندن طولانی مدت زیر نور خورشید، استفاده بیش زیاد از محصولات آزایشی، مصرف کم آب، تغذیه ی سرشار از مواد قندی و چربی ؛ تمامی این موارد می تواند خشکی پوست را به دنبال داشته باشد. خشکی پوست در برخی از فصول از قبیل فصل های پاییز و زمستان تشدید می شود بنابراین می بایست بیشتر در این فصل ها به پوست و تامین رطوبت آن دقت کرد.


درمان خشکی پوست

ابتدا باید دلیل خشکی پوست را تشخیص دهید تا با اصلاح آن خشکی پوست را کاهش دهید. اگر درمان قطعی می خواهید ابتدا باید ریشه یابی صورت گیرد تا برای همیشه  و از اساس مشکل خشکی پوست رفع گردد. دلایل خشکی پوست می تواند شامل:

-    مصرف کم آب (اگر عادت به مصرف کم آب دارید مقاله ی 12 مزیت مصرف آب بر بدن را مطالعه کنید و بدانید که با عدم مصرف آب به خود و بدنتان ظلم بزرگی می کنید.)
-    شستشوی بیش از اندازه پوست مثل حمام کردن های مکرر
-    مشکلات کبدی
-    استفاده از آب داغ برای شستشو و حمام طولانی مدت
-    تغذیه ی نادرست

 

پس از آنکه دلیل خشکی پوست محرز شد به دنبال درمان می رویم. حال نوبت به اصلاح سبک زندگی غلط است. اگر واقعا به دنبال درمان قطعی هستید برای جلوگیری از خشکی موارد زیر را رعایت کنید.

•    آب، میوه و سبزی زیاد مصرف کنید.
•    آب داغ در حمام ممنوع. از آب ولرم برای شستشو استفاده کنید.
•    هر روز دوش نگیرید. 1 روز در میان بهترین حالت دوش گرفتن است.
•    مدت زمان حمام کردن خود را به  5 – 10 دقیقه کاهش دهید.
•    از صابون هایی که با  PH پوست سازگار نیست استفاده نکنید و ترجیحا از شامپوی بدن که خاصیت مرطوب کنندگی دارد استفاده کنید.
•    یک لوسیون مرطوب کننده بدن و یک کرم مرطوب کننده ی صورت باکیفیت و مناسب پوست خود انتخاب کنید و پس از هر شستشوی صورت، صورت را مرطوب نگه دارید و پس از هر حمام بلافاصله پوست را با لوسیون مرطوب کننده، مرطوب کنید.

•    در تمامی فصول از دستگاه بخور استفاده کنید. در فصل زمستان از بخور گرم و در تابستان از بخور سرد استفاده کنید.
•    به دلیل اهمیت بالای این مورد دوباره تکرار می کنیم آب، میوه و سبزی زیاد مصرف کنید.


در صورتی که پس از گذشت یک ماه و رعایت تمام موارد فوق، موثر واقع نشد بهتر است به متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

 


حساسیت های پوستی

این نوع خارش ناشی از تماس فرد با چیزی است که نسبت به آن حساسیت و آلرژی دارد. حساسیت ها می تواند مختلف و متنوع باشند از قبیل: حساسیت های فصلی، حساسیت در اثر تماس پوستی و یا حساسیت ناشی از خرودن غذا و ماده ای است که بدن نسبت به آن واکنش آلرژیک نشان می دهد.
در صورتی که هر یک از حساسیت های فوق را دارید پیشگیری از در تماس قرار گرفتن آنها می تواند بهترین راه حل باشد. حساسیت های فصلی نیاز به مراجعه به متخصص دارد اما حساسیت های دیگر در صورتی که شدید نباشد با برخی از داروها و درمان های خانگی و پمادهای حاوی کورتیکو استروئید قابل درمان باشد اما در صورتی که میزان حساسیت شدید باشد و علائم نگران کننده ای بروز کند؛ نباید آن را دست کم گرفت و باید سریعا به پزشک مراجعه شود.
گیاهان سمی می تواند یکی دیگر از دلایل حساسیت های باشد. ممکن است شما به هیچ ماده ای حساسیت نداشته باشید اما تماس با برخی از گیاهان سمی در بدن انسان واکنش های آلرژیک ایجاد خواهد کرد. در این صورت یک دوش آب سرد و شستشوی محل مورد تماس می تواند مشکل را برطرف کند.

 

 

بیماری پوستی

انواع مختلفی از بیماری های پوستی وجود دارد که در این بین به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد. بیماری های پوستی معمولا درمان های خانگی ندارد و نیاز است تا توسط پزشک تحت نظر قرار گیرد.

پسوربازیس: یکی از این بیماری ها پسوریازیس است. پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی است که سلول های پوستی چرخه ی زندگی خود را سریع تر طی می کنند. علائم این بیماری پوسته پوسته شدن، لکه های قرمز، خارش که در حالت شدیدتر دردناک نیز هست. درمان های موضعی می تواند به صورت موقت علائم را کنترل کند و بهبود بخشد.


برص: این بیماری نیز یک بیماری خود ایمنی است که هدف آن سلول های رنگدانه ای پوست است. این بیماری موجب میشود رنگدانه های پوست از بین بروند. این بیماری درمان قطعی ندارد اما می توان کنترل کرد و روند تخریب سلول های رنگدانه را به تاخیر انداخت. وینی هارلو نیک نمونه ی مبتلا به این بیماری پوستی است.

 

Winnie Harlow Nick

 

قارچ: قارچ های پوست سر، پا و... در اثر عدم رعایت بهداشت خود و یا طرافیان رخ می دهد. این بمیاری قابل انتقال در باشگاه ها، استخر و ... می باشد. درمان قارچ های پوستی در حاد خفیف با کرم های ضد قارچ امکان پذیر است مگر در موارد حاد که نیاز به دانش پزشک متخصص است.

 


مشکلات کبد و کلیه

کبد و کلیه وظیفه ی دفع سموم و تصفیه ی بدن را  دارند. هر نوع مشکلات کبدی و کلیه ای می تواند موجب خارش در کل بدن و یا در نقطه ای خاص از بدن (کف دست و کف پا)باشد.

 

 

 

منبع: وب سایت ایرانیان بیوتی