میکرودرم چیست و چه فوایدی دارد؟میکرودرم

داشتن پوست شاداب و با طراوت اتفاقی نیست و بی شک راز هر فردی که پوست شفاف، شاداب و براق، روشن و بدون جوش دارد، روش های درمانی و مراقبتی متعددی قرار دارد. عوامل بسیاری سلامت و زیبایی پوست را تهدید می کند؛ این موارد از قبیل: جوش ها، جوش سرسیاه، تیرگی، چین و چروک، منافذ پوستی، چربی و آلودگی، نور شدید خورشید، تورم و قرمزی، زخم و آکنه و ... . پوست معمولا مستعد این مشکلات است و برای جلوگیری از بروز آنها روش های درمانی بسیاری روی کار آمده است که یکی از آنها میکرودرم است. در این مقاله در رابطه با میکرودرم چیست؟ و فواید و عوارض ناشی از انجام آن صحبت خواهیم کرد.

 

Microdermabrasion

 

میکرودرم چیست؟

میکرودرم یک درمان فیزیکی بدون درد و خونریزی است که طی آن لایه ی اپیدرم پوست به ساخت کلاژن و الاستین بیشتر تحریک می شود. این روش درمانی که به عنوان روش پیشگیری نیز کاربرد دارد؛ نسبت به روش های جوانسازی دیگر پوست از قبیل: لیفت صورت، عمل های جراحی، تزریق ژل و تزریق کلاژن؛ هزینه ی معقول تر و کمتری دارد.
میکرودرم ابریژن  یک روش پاکسازی و لایه برداری، جوانسازی و بازسازی، شادابی و جوانی پوست است؛ که یک روش غیرشیمیایی و غیر تهاجمی محسوب می گردد که منجر به تولید کلاژن و الاستین بیشتر در لایه های زیرین پوستی و در نتیجه افزایش طراوت و شادابی و جوانی پوست می گردد.

 

مراحل انجام کار

قبل از شروع کار پوست باید از هرگونه آرایش و چربی تمیز شود؛ سپس متخصص متناسب با میزان مشکل پوست مدت زمان انجام کار را تعیین می کند. به طور کلی انجام اینکار بیش از 1 ساعت زمانبر نخواهد بود.
درمان با میکرودرم به وسیله ی دستگاهی مخصوص همراه با کریستالی ظریف از جنس اکسید آلومینیوم است که طی تماس با سطح پوست، لایه ی سطحی و نازکی از پوست را تراشیده و به وسیله ی مکش سلول های مرده از سطح پوست پاکسازی می گردند. میزان فشار و مکش دستگاه قابل تنظیم بوده و دکتر پوست براساس شرایط پوستی بیمار آن را تنظیم می کند.
در نهایت پوست به وسیله ی آب ولرم شستشو داده و با کرم های ضدالتهاب ماساژ داده می شود.

 

Massage


پس از پایان کار در هر جلسه ممکن است صورت کمی التهاب، تورم و قرمزی داشته باشد که پس از چند هفته و با استفاده از کرم های تجویز شده توسط متخصص پوست، رفع می شود.
فواصل جلسات 1 تا 4 هفته متغیر است و پزشک براساس شرایط پوستی بیمار تاریخ جلسات را تعیین میکند.
تعداد جلسات نیز وابسته به نوع مشکل پوستی متغیر است و معمولا برای جوانسازی 4 تا 6 جلسه و برای رفع لک و چروک پوستی 10 الی 12 جلسه مورد نیاز است.

 

درم ابریژن چیست؟

درم ابریژن یک متد لایه برداری عمیق پوستی است که معمولا برای آسیب ها و چروک های عمیق پوستی بکار برده می شود. در این روش به وسیله ی سمباده های مخصوص به روش دستی یا مکانیکی لایه ی اپیدرم و مقداری از لایه ی درم پوست ساییده می شود. در نتیجه پوست صاف تر و شفاف تر می شود.
درم مانند میکرودرم موجب افزایش کلاژن سازی، اکسیژن رسانی، خونرسانی به پوست می شود؛ در نتیجه روند پیری پوست را به تعویق می اندازد. روش های درم و میکرودرم نیاز به طول درمان و تعدد در جلسات دارد تا موثر واقع گردند.
از آنجایی میزان لایه برداری در این روش عمیق تر است؛ پس از پایان کار صورت بیمار پانسمان می شود و تا 72 ساعت نباید در معرض نور آفتاب قرار گیرد. سپس بعد از گذشت یک هفته برای قرار گیری در مقابل نور خورشید باید از کرم های ضدآفتاب مخصوص پوست که قدرت حفاظتی بالایی دارند استفاده گردد.

 

Derma

 

تفاوت میکرودرم و درم

تفاوت روش  میکرودرم با متد درم ابریژن در میزان عمیق بودن کار است. در روش درم ابریژن که سعی در نفوذ و تحت تاثیر قرار دادن لایه ی درم پوست است؛ لایه برداری به صورت عمیق تری صورت می گیرد تا خطوط عمیق پوستی، آسیب های ناشی از تابش شدید نور خورشید، جای زخم و اسکار و آکنه درمان شود.
در روش میکرودرم از آنجایی که لایه برداری سطحی تر صورت می گیرد نیاز به پانسمان نیست و تنها قرار نگرفتن در مقابل نور خورشید و آلودگی کفایت می کند. اما در روش درم پوست باید به مدت 3 الی 4 روز پانسمان گردد. اما در هر دو روش برای قرار گیری در زیر نور آفتاب استفاده از کرم ضدآفتاب متناسب با پوست ضروری است.
انتخاب هر یک از این دو نوع درمانی پوست باید تحت نظر متخصص پوست و مو و براساس ویژگی های پوست و میزان تخریب و آسیب پوستی، انجام گیرد. اما در نهایت نتیجه ی بدست آمده شاهد رفع خستگی پوست، افزایش شادابی و طراوات پوست و جوانسازی صورت می گردد. به علاوه اینکه با حذف لایه و سلول های مرده ی پوستی، اکسیژن رسانی بهتر صورت می گیرد و جذب کرم، سرم و لوسیون ها را تا 4 برابر افزایش می دهد.

 

موارد استفاده از میکرودرم

•    زخم های ناشی از آکنه و اسکار
•    چین و چروک ناشی از پیری پوست
•    تورم و قرمزی پوست
•    لک های پوستی
•    جوش های زیر پوستی و سرسیاه
•    جوانی و شادابی و روشنی پوست
•    ضخیم و سفت کردن پوست

 

موارد منع

•    افراد مبتلا به تبخال و زگیل صورت
•    افرادی که در دوره ی درمانی رادیوتراپی گردن هستند
•    بیمارانی که طی درمان با ایزوترتینوئین خوراکی هستند
•    داشتن عمل جراحی در 3 ماه اخیر
•    افراد مبتلا به بیماری پسوریازیس
•    بیمارانی که طی درمان با راکوتان هستند

 

عوارض میکرودرم

•    تورم و قرمزی موقت که طی مدت 1 الی 2 هفته با کرم های تجویزی پزشک مختصص قابل رفع است. در حالت شدید تر مدت زمان 1 الی 2 ماه این تورم و قرمزی برطرف خواهد شد.
•    در افراد با پوست تیره احتمال تیره تر شدن پوست وجود دارد.
•    در مراکز غیر استاندارد و غیر بهداشتی امکان انتقال و بروز بیماری های پوستی وجود دارد.
انتخاب این روش درمانی باید با توصیه ی پزشک پوست و مو صورت گیرد.

 

 

منیع: وبسایت ایرانیان بیوتی