موهای زائد را شیو کنیم یا خیر؟موهای زائد

" موهای زائد " موضوعی است که امروز در این پست در رابطه با آن صحبت خواهیم کرد. به موهایی که بر روی سطح پوست رشد می کنند به آن به موهای زائد گفته می شود و برای از بین بردن آن روش های مختلفی از جمله: لیزر، تیغ و ژیلت، موم – وکس و اپیلاسیون، لیزرهای خانگی، کرم ها و پودرهای موبر و ... وجود دارد که بخش گسترده ای مصرف کنندگان این محصولات را خانم ها تشکیل می دهد.
دلیلی که باعث شده تا زنان را تبدیل به بزرگترین مصرف کننده ی این قبیل محصولات کند؛ تفکرات رسانه ای مصرف گرا است، زیرا که سود مالی از فروش این محصولات در نتیجه ی شکل گیری این طرز تفکر است.


اما آیا فقط موهای زائد بر روی بدن زنان وجود دارد؟ قطعا خیر.

اما تفکر غالب (که رایج بودن آن دلیلی بر صحت آن نیست) زنان را وادار به استفاده از روش های مختلف برای از بین بردن موهای بدن خود می کند؛ این در حالی است که این شرایط برای مردان وجود ندارد.
اما در دنیای پیشرفته ی کنونی این طرز تفکر رو به منسوخ شدن و افول است. به طوری که در سراسر دنیا موی بدن با عنوان موی زائد نام برده نمی شود و دلیلی وجود ندارد تا خانم ها را وادار کند تا دائما در حال از بین بردن آن ها باشند.
پشت این طرز فکر یک دلیل منطقی و طبیعی وجود دارد: تمامی انسان ها (زن و مرد)با ویژگی های مشابه ای آفریده شده اند و در صورتی که نیاز به وجه تمایزی بود؛ آن از هنگام تولد در وجود هر جنس قرار می گرفت. همانطور که علاوه بر مشترکات، ویژگی های مختلفی نیز از بدو تولد بین دو جنس زن و مرد وجود دارد.

 

Extra Hair

 

آیا شیو کنیم یا نه؟

شیو کردن موهای بدن کاری متخص به یک جنس (زنان) نیست؛ و هر جنسیتی این حق را دارد تا در رابطه با آنها خود تصمیم بگیرد. بهترین پاسخ در مواجه با این سوال خودمان هستیم. با خودمان کاملا روراست باشیم که واقعا مایل به از بین بردن موهای بدن هستیم یا خیر. مایل بودن بدون دخالت نظر دیگران و بدون ترس و نگرانی از قضاوت ها و تمسخرهای دیگران.


•    اگر مرد هستید با خود بیاندیشید شما با موهای بدن خود مشکلی ندارید یا دوست دارید آنها را شیو کنید ولی از نگرانی بابت مورد قضاوت گرفتن از این کار صرف نظر می کنید.
•    اگر زن هستید با خود بیاندیشید که به میل خود موهایتان را شیو می کنید یا فشار جامعه و دید و قضاوت اطرافیان باعث شده است.


در واقع اصل مطلب داشتن حق اختیار است. انسان با ویژگی حق اختیار و تفکر آفریده شده است و باید در هر کاری توانایی تصمیم گیری و اختیار، بدون در توجه به نظر دیگران را داشته باشد.
چه زنان چه مردان باید حق انتخاب داشته باشند تا خودشان تصمیم بگیرند تا با موهای بدن خود چه کنند. این مسئله تا حدود زیادی در جوامع پیشرفته حل شده و کاملا قابل درک است و در سراسر دنیا و در کشورهای توسعه یافته و پیشرفته زنان و مردان این حق را دارند تا با تصمیم خودشان موهای بدن را شیو و لیزر کنند یا خیر. زنان بدون فشار و قضاوتی شیو نمی کنند و مردان بدون هیچگونه قضاوت و مورد تمسخر قرار گرفتن به راحتی موهای بدن خود را شیو و لیزر می کنند.
این حق انتخاب و مورد قضاوت قرار گرفتن برای هر دو جنس وجود دارد. در جامعه ای که هنوز عده ی کثیری توانایی درک حق انتخاب را ندارند و این موضوع هنوز برای آنها قابل فهم نیست که هر کس مسئول زندگی و بدن خودش است؛ قدم های اولیه برای تغیر این طرز تفکر غلط شاید سخت و مشکل باشد اما می تواند مشکل را حل و این طرز فکر را اصلاح کند که اینکار نیاز به کمی شجاعت و اعتماد به نفس دارد تا بتوان این فکر غلط را کنار زد و به انسان هایی که با این تفکر غلط زندگی دیگران را به تمخسر می گیرند؛ امکان دخالت بیشتر ندهیم.

این طرز تفکر غللیزط تا حدی باید اصلاح شود؛ که زنان و مردان در مواجه با موهای بدن خود بدون توجه به نظرات دیگران انتخاب شخصی خود را دخیل کنند. به طور مثال اگر مردی مایل به شیو و لیزر نمودن موهای بدن خود داشت، بدون مورد تمسخر قرار گرفتن انجام دهد. و اگر زنی با موهای بدن خود مشکلی نداشت و آن را همانطور که هست پذیرفت و با خود به صلح رسید؛ نیازی به شیو کردن آن نداشته باشد.
این طرز فکر عقب مانده و اشتباه با عناوین مختلفی سعی در دخالت و تحت کنترل گرفتن زندگی انسان ها دارد. شیو نکردن زنان را کاری غیر بهداشتی می داند و برچسب تمیز نبودن را به زنان نسبت می دهد. (این در حالی است که از نگاه این افراد شیو نکردن مردان هیچ گونه ارتباطی با تمیزی ندارد.)و شیو کردن مردان را کاری زنانه و لوس خطاب می کنند. تا با تضعیف شخصیت فرد زندگی او را تحت کنترل داشته باشد و حق انتخاب را از او بگیرد تا فرد مطابق سلیقه ی آنها زندگی کند.

 

در نهایت باید بدانیم ما قرار نیست با نظر دیگران زندگی کنیم.

 


منبع: وبسایت ایرانیان بیوتی