تزیین هندوانه شب یلداشب یلدا و رسم هندوانه خوردن

شب خاطره انگیز یلدا بدون هندوانه سپری نمیشود. در واقع هندوانه یکی از ارکان اصلی خوراکی های سفره یلداست که خانم های خوش سلیقه از تمام هنر خود برای سفره آرایی و تزیین هندوانه  بکار می برند تا این شب بخصوص را خاطره انگیزتر کند.

 

هندوانه شب یلدا

 

اما سوالی که همیشه مطرحه:

چرا شب یلدا هندوانه میخوریم؟

از کودکی همیشه یلداها را همراه با هندوانه گذرانده ایم؛ هندوانه به یلدا و یلدا به هندوانه معنی میدهد در واقع هندوانه بخش مهمی از سفره یلدا را تشکیل می دهد و خوردن آن در این شب تبدیل به یک رسم قدیمی و زیبا شده است. اما حالا که بزرگتر شدیم این سوال پیش میاد که چرا هندوانه در شب یلدا خورده میشود؟ و ریشه ی این رسم از کجاست؟
هندوانه نماد گرمای تابستان است و و از قدیم اعتقاد بر این است که اگر مقداری هندوانه در شب یلدا بخورید در فصل سرد و سرمای زمستان بیماری بر شما غلبه نخواهد کرد. اما این عقیده فقط از روی یک حرف نیست بلکه غنی بودن هندوانه از ویتامین های A B C  مانع از بروز بیماری به خصوص سرماخوردگی میشود. 90 درصد از بافت هندوانه تشکیل شده از آب است که برای رفع عطش و تشنگی بسیار مفید است.
شاید شنیده باشید هندوانه ضد سرطان است. این مطلب کاملا پایه و اساس علمی دارد و دکتر تغذیه مصرف این میوه را توصیه می کند. هندوانه سرشار از بتاکاروتن و لیکوپن است. این آنتی اکسیدان ها دشمن اصلی انواع سرطان ها است.
پس با این همه خواص خوب هندوانه، شب یلدا را بدون هندوانه نگذرانید و حتما و حتما این میوه خوشمزه و مفید را میل کنید.

حالا نوبت میرسه به یادگیری چند مدل مختلف تزیین هندوانه برای شب یلدا

 

مدل های مختلف تزیین هندوانه

 

 فینگر هندوانه

هندوانه ستاره ای

تزیین هندوانه با سیخ چوبی

تزیین هندوانه مدل خوک

هندوانه مدل خوک

کیک هندوانه

تزیین هندوانه به شکل کیک

اسموتی هندوانه

اسموتی هندوانه توت فرنگی

 

طرز تهیه اسموتی هندوانه

مواد لازم

هندوانه
یک قاشق غذا خوری شکر یا عسل

1.    ابتدا هندوانه را در ابعاد کوچک برش زده، پوست بگیرید و سپس هسته ها را از  هندوانه جدا کنید.
2.    مقداری از هندوانه را جهت یخ زن در فریزر و مقدار باقی مانده را در یخچال بگذارید.
3.    هندوانه های یخ زده را با بقیه هندوانه های قرار گرفته در یخچال را در مخلوط کن ریخته و شکر یا عسل را به آن اضافه کنید.

-    برای تهیه اسموتی همراه با دیگر میوه ها مثل توت فرنگی مقداری توت فرنگی را در مرحله سوم همراه با هندوانه درون مخلوط کن بریزید.

 

 

منبع: وب سایت ایرانیان بیوتی