لمینت دندان و مقایسه آن با کامپوزیتلمینت

همه افراد دوست دارند در هنگام خندیدن زیباترین لبخند را داشته باشند. یکی از روش های درمان زیبایی دندان که سطح رویی دندان را پوشش می دهد و باعث زیباتر شدن لبخند می شود لمینت نام دارد که امروزه بسیار پرطرفدار و محبوب است. استفاده از روش لمینت دندان یکی از رایج ترین درمان زیبایی دندان محسوب می شود که طرفداران زیادی دارد.

 

لمینت چیست؟

لمینت دندان در واقع روشی است برای زیبا و خوش فرم کردن دندان به کار می رود. در واقع پوششی بر روی دندان های شکسته، بد فرم و بد حالت است که یک لایه هم رنگ دندان بوده و فرم و رنگ دندان را اصلاح می کند و فاصله ی بین دندان ها را پوشش می دهد و به داشتن دندان های زیبا کمک می کند تا لبخند زیباتری داشته باشید. برای پیاده سازی لمینت بر روی دندان از مایعی به نام ونیر  استفاده می کنند که در صورتی که در لابراتور ها ساخته می شوند و از جنس سرامیک هستند، به آن ونیر سرامیکی می گویند و ونیری که در مطب ساخته می شود از جنس کامپوزیت دندان است که به آن ونیر کامپوزیت دندان می گویند.

 

لمینت

 

انواع لمینت

دو نوع لمینت وجود دارد که براساس جنس و نحوه ساخت تقسیم می شود. سرامیکی و کامپوزیتی.
کامپوزیتی: این نوع نیازی به تراش سطح دندان ندارد. نیازی به قالب گیری ندارد و کامپوزیت بر روی دندان قرار می گیرد و مینای دندان را پوشش می دهد و از آن مراقبت می کند. ثبات رنگ در این نوع کمتر است ولی قیمت کامپوزیت نسبت به نوع سرامیکی ارزان تر بوده.
تراش کمتر دندان در این روش کامپوزیت دندان از مزیت های آن محسوب میشود.
سرامیکی: در این روش دندانپزشک متخصص در این زمینه با دقت بسیار نیم میلی متر از سطح دندان را می تراشد. و دندان را قالب گیری می کند و سرامیک خاص را که قطر آن 2 میلی متر است و در لابراتور حالت گرفته را با چسب مخصوص و با دقت به دندان می چسباند.
این روش مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیتی دارد، داراری ظاهر زیباتر و ثبات رنگ بیشتر است و البته هزینه بیشتری نسبت به نوع کامپوزیتی دارد.

 

چه کسانی نیاز به لمینت دارند؟

شکستگی دندان، بد رنگی، ترک خوردگی، کج و بد شکلی دندان و گاه در برخی موارد با توجه به نظر دندانپزشک می تواند جایگزین ارتودنسی شود. معمولا ناهنجاری فک به گونه ای نیست که با اضافه کردن کامپوزیت یا تراش اندکی برای نوع سرامیکی بر طرف شود. به عبارتی می توان گفت برای درمان این ناهنجاری ها از روش های ارتودنسی و ارتوسرجری ( روشی که در آن از ترکیب روش های ارتودنسی و جراحی فک استفاده می شود) استفاده می کنند. و در برخی موارد نادر این ناهنجاری ها توسط لمینت سرامیکی یا کامپوزیتی قابل اصلاح هستند.

 

مزایای لمینت

استفاده از لمینت دندان از پوسیدگی و خراب شدن دندان جلوگیری می کند. برخلف روکش ها که دورتادور دندان تراشیده می شود در این روش تنها مقدار کمی از سطح رویه دندان تراشیده می شود و باقی آن دست نخورده می ماند.
و با رعایت برخی اصول بهداشتی رنگ این ونیر ها ماندگاری زیادی دارد و برخلاف ظاهر نازکشان بسیار مقاوم اند.

 

معایب لمینت

•    غیر قابل بازگشت بودن: به دلیل تراش بر روی سطح دندان قابل برگشت به حالت اولیه نیست.
•    عدم ثبات لمینت بر روی دندان: اگر به درستی نصب شود هیچ وقت از دندان جدا نمی شود ولی در صورتی که پزشک از چسب بی کیفیت استفاده کند، احتمال جدا شدن از دندان وجود دارد. در این صورت باید به پزشک مراجعه شود تا مجدد بر روی دندان قرار بگیرد.
•    نیاز به مراقب همانند دندان طبیعی: لمینت نیز همانند دندان طبیعی نیاز به نگه داری دارد و باید با مسواک و نخ دندان از آنها مراقبت کرد.  با خوردن برخی مواد غذایی رنگ دار مثل نوشابه گازدار، قهوه، چای و... و استعمال دخانیات مثل سیگار و قلیان در طولانی مدت باعث رنگ گرفتن آنها می شود.
•    شکستگی دندان: ازخوردن غذاهای سفت و گاز زدن بر ته دیگها و میوه ها سفت باید خودداری کرد زیرا باعث می شود عمر دندان کمتر شود.
در واقع باید گفت طول عمر دندان های لمینت به مهارت دندانپزشک، بهداشت دهان و دندان، نخوردن و گاز نزدن بر غذاهای سفت و تغیر دمای گرم و سرد دهان بستگی دارد.

 

قیمت لمینت دندان

همانطور که در فوق گفتیم بین کامپوزیت و لمینت تفاوت است. از همین رو در قمیت کامپوزیت با لمینت نیز تفاوت هایی وجود دارد.
از مواردی که بر روی قیمت لمینت تاثیرگذار است شامل:


-    سازمان و بیمه درمانی که با دندانپزشکی قرارداد بسته اند.
-    میزان تعرفه های دندانپزشکی و  همچنین تجربه و سابقه دندانپزشک در این امر
-    استفاده از تجهیزات و لوازم و مواد مورد استفاده مرغوب و با کیفیت برای دستیابی به نتیجه ای بهتر


همچنین قیمت آن به میزان آسیب دیدگی دندان فرد نیز بستگی دارد چرا که براساس آن نیاز به وقت و دقت بیشتری برای انجام آن هست دارد و علاوه بر آن از چه مهارت هایی در آن روش استفاده شده است، بستگی دارد.

 

منبع: وب سایت ایرانیان بیوتی

 

مقالات مرتبط:

laugh  از لمینت دندان چه می دانید؟

laugh  بلیچینگ چیست؟