با تزریق بوتاکس بیشتر آشنا شویدبوتاکس

در دنیای پیشرفته امروز که زیبایی و جوانی دغدغه محسوب می شود و همه به دنبال جوان نگه داشتن پوست صورت خود هستند، این مسئله نه تنها در ایران بلکه در تمام جهان مطرح است. یکی از دانش هایی که بشر توانسته برای جوانسازی به آن دست یابد تزریق بوتاکس است. درصد استفاده از بوتاکس هر روز بیشتر از گذشته می شود به شکلی که اخیرا حتی مجله تایم نیز تصویری از این ماده را به عنوان دارویی که در درمان بسیاری از بیماری ها از افسردگی گرفته تا درد کمر مورد استفاده قرار می گیرد منتشر کرده است.  این تزریق فراگیر نه تنها در جهان بلکه در سراسر ایران بسیار محبوب و در کلان شهرهای بزرگ ایران از جمله تهران و کرج در حال انجام است و تهران به عنوان پایتخت کشور ایران برترین کلینیک ها در زمینه ی بوتاکس در تهران وجود دارد.
این تزریق نه تنها در تهران بسیار محبوب است بلکه در شهر کرج و استان البرز نیز پزشکانی حاذق در کلینیک های مجهز اقدام به بوتاکس در کرج می نمایند.

بد نیست بدانید که دو سال پیش نتیجه تحقیقات مربوط به تزریق بوتاکس در تهران در بیماران مبتلا به افسردگی که در دانشکده پزشکی هانوفر آلمان انجام شده بود منتشر شد و در آن نتیجه گرفته شد که بیماران مبتلا به افسردگی که تحت تزریق بوتاکس در محل خط اخم قرار گرفته اند پس ازگذشت شش هفته با کاهش چهل وهفت درصدی علائم افسردگی مواجه شده اند. محققین این دانشگاه به این نتیجه رسیدند که احساسات فرد در عضلات صورت وی نمایان می گردد و انقباض این عضلات سیگنال هایی به مغز ارسال می کند که باعث تقویت این احساسات می شود. با تزریق در ناحیه خط اخم ظاهر فرد تغییر می کند و این عمل باعث می شود تا این سیکل قطع شده و در نتیجه بهبود در علائم افسردگی فرد ایجاد شود.

این دانشگاه نتیجه گرفته است که این تزریق در بیماران مبتلا به افسردگی روشی کم هزینه و مقرون به صرفه در معالجه و درمان این بیماران می باشد.

 

بوتاکس

 

بوتاکس چیست؟

یک بسیار سم قوی که تا اکنون بشر توانسته به آن دست یابد. و اگر فقط یک میلیونیوم گرم آن وارد بدن انسان شود او را می کشد. مکانیزم عملکرد این سم به گونه ای است که تمام ماهیچه ‌های ارادی و غیر ارادی انسان را فلج کند. ولی امروزه از این خاصیت نه تنها برای جوانسازی و زیبایی بلکه برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود.
 در واقع سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است که با مهار آزادسازی استیل کولین در محل اتصال عصب و عضله باعث شل و ضعیف شدن عضلاتی می‌شود که انقباض آن‌ها موقع خندیدن و اخم کردن و...، با گذشت زمان باعث ایجاد چروکهای متعددی می شود. علاوه بر این، این ماده قدرتمند می تواند در درمان بیماری های مختلفی از فلج مغزی گرفته تا افسردگی از دوز بسیار کم توسط پزشکان متخصص استفاده شود. از بوتاکس که می بایست تزریق آن توسط دکتر زیبایی  انجام گیرد در زیباسازی بدن و به خصوص صورت استفاده میشود به طوری که در حال حاضر شایعترین اقدام برای زیبایی‌ در جهان است و طرفداران زیادی دارد که البته نتیجه ای که ایجاد می کند برای افراد بسیار رضایت بخش است.
در اثر گذاری تزریق بوتاکس در کرج ، خطوط ناشی از افزایش فعالیت عضله از بین رفته و طرح صورت و گردن تغییر یافته و چروک بوجود آمده در اثر انقباض عضلات صاف می‌گردد. البته توجه به این نکته که تاثیر تزریق بوتاکس بر روی چین و چروک های فعال و داینامیک است و بر روی چروک های غیر فعال و استاتیک که در اثر تغیر محتوای کلاژن مستقر در لایه زیرین پوست و قرار گیری در زیر تابش آفتاب و افزایش سن ایجاد می شود تاثیری ندارد. این درمان روشی آرام و کم دردسر و بدون جراحی برای رفع چین و چروک صورت و گردن است.
البته در رابطه با بوتاکس در تهران محدودیت هایی از جمله محدودیت سنی وجود دارد. بهترین سن برای این عمل از سنین ٢۵ تا ٦۰ سالگی است و بهترین نتیجه را می دهد و امروزه استفاده از آن در این رنج سنی یکی از عوامل زیبا سازی است.
در زمان پیدایش این ماده قبل از کشف اثر زیبایی برای اهداف درمانی استفاده میشد به طوری که در ابتدا از این ماده برای بهبود انحراف چشم بیماران به کار گرفته می شد. اما به مرور طیف استفاده از آن گسترش پیدا کرد و در درمان بسیاری از بیماری ها و جراحی های زیبایی به کار رفت. از نظر گستردگی جغرافیایی نیز بوتاکس در ابتدا در کشورهای توسعه یافته بیشترین میزان مصرف را داشت اما رفته رفته با فراگیر شدن خاصیت خارق العاده این ماده در تمام کشور از جمله ایران و کلان شهرهای بزرگ آن تهران و البرز مورد استفاده قرار گرفت به طوری که پایتخت بزرگ ایران تهران سرآمد در زمینه ی تزریق بوتاکس است.
تنوع کاربرد در این محصول بالاست. بوتاکس علاوه بر برطرف نمودن خطوط اخم و پیشانی، دور چشم و دور لب و گردن می توان در شکل ابرو که بر اثر افزایش سن افتادگی پلک و ابرو اتفاق می افتد و فرد دارای ظاهر اخمو می شود، تغیر ایجاد کرد و آنرا بالا داد.
با تمام این موارد، پس از بوتاکس در کرج توقع تغیر بسیار زیادی در چهره خود نباشید. اثر تزریق بعد از ۳ تا 7 روز مشخص می شود و تا هفته دوم به اوج تغیر می رسد. و تاثیر آن  ۴ الی ۵ ماه باقی می ماند.
در صورتی که فرد تحمل نماید این تزریق بیش از چند دقیقه طول نخواهد کشید و طی مدت چند دقیقه اتمام خواهد یافت.

 

 

چند نکته مهم در خصوص تزریق

باید توجه داشت قبل از بروز چین و چروک که با بالا رفتن سن اتفاق می افتد با ضعیف کردن این عضلات در ناحیه پیشانی و دور چشم از آن پيشگيرى كرد.
نکته مهم در ترزیق کیفیت ماده و خوب و اورجينال بودن آن است. بهتر است از دکتر زیبایی در کرج بخواهيم ويال بوتاكس را جلوى چشمان ما باز كند. از همین رو بهتر است برای پیدا کردن مرکزی معتبر زمان بگذارید و دقت کافی به خرج دهید تا به دلیل سهل انگاری عوارض گیریبان گیرتان نشود.

کارهایی که پس از تزریق بوتاکس باید انجام داد:
-    برای بهتر جذب شدن بوتاکس در ماهیچه و منتشر نشدن به نقاط مجاور به مدت ۴ الی ۵ ساعت نباید دراز بکشید.
-    از کمپرس یخ بر روی محل تزریق استفاده کنید.
-    به هیچ وجه تا ٢۴ ساعت بر روی محل تزریق را ماساژ ندهید.
-    در عضلاتی که تزریق شده انقباض ایجاد کنید.

 

 

عوارض بوتاکس

عوارض بوجود آمده به صورت موقت است و به صورت دائمی و طولانی مدت نیست؛ همانطور که درمان این روش به صورت موقت می باشد و هر ۴ تا ٦ ماه لزوم به تکرار تزریق است.
این عوارض به طور معمول به صورت موضعی است. عوارضی چون کبودی، تورم و خون مردگی که بسیار نادر است و در صورت به وجود آمدن ظرف یک هفته از بین می رود.
بوتاکس ارزان قیمت نخرید. اگر استاندارد های لازم را نداشته باشد باعث بروز حساسیت های شدید و عوارض با مدت طولانی تر یا برگشت ناپذیری در پی دارد. انتخاب یک مرکز معتبر و استاندارد بوتاکس در تهران بسیار حائز اهمیت است. کشور انگلیس اولین تولیده کننده این ماده و پس از آن کشور های کره و ایران نیز بوتاکس های معتبری تولید کردند و دارای مجوز سلامت و بهداشت هستند و مورد استفاده قرار می گیرند.

چه کسانی نباید از بوتاکس استفاده کنند:

کسانی که دارای سابقه بیماری دارند در بهتر است بیشتر دقت کنند. اگر شما دارای بیماری هستید حتما به پزشک متخصص خود اطلاع دهید و سپس در صورت تائید پزشک آن را انجام دهید.

از جمله بیماری هایی مانند افراد مبتلا به بیماری های عصبی، افرادی که دارای تبخال در آن ناحیه هستند، عفونت فعال در ناحیه تزریق وجود دارد، کسانی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است حتما با پزشک خود مشورت کنید.

 

منبع: وب سایت ایرانیان بیوتی