نقش تغذیه در سلامتی بدننقش تغذیه در سلامتی بدن

سلامتی انسان ناشی از تغذیه و فعالیت های روزانه ی اوست. مواد غذایی هریک با خواص و فواید مختلف می بایست تحت برنامه ای صحیح و درست و متناسب با نیاز بدن، به بدن برسد تا بدن بتواند به خوبی از هر مواد غذایی تغذیه کند تا عملکرد صحیح و رشد مناسبی داشته باشد. مصرف رژیم غذایی متعادل می تواند سلامت جسمی و بدنی، روحی و روانی ، سلامت ظاهری را به دنبال داشته باشد.

 

دکتر تغذیه

 

رژیم غذایی سالم

بدن ما نیاز انرژی روزانه و مغز ما برای فعالیت نیاز خود را از طریق غذا برطرف می کند. روزانه پروتئین ها، ویتامین، چربی، مواد معدنی برای فعالیت بی عیب و صحیح بدن و عملکرد مغز باید به بدن تزریق گردد. از این رو تغذیه ی صحیح برای بدن ضروری است. علم و دانش تغذیه ی صحیح بسیار پیچیده است که معمولا دکتر تغذیه می تواند برای داشتن تغذیه ی صحیح شما را راهنمایی و مدد کند.
لذت بردن از رژیم غذایی سالم می تواند یکی از لذت های فرهنگی بزرگ زندگی باشد.

 

 

ژریم غذایی ناسالم

به همان میزان که بدن از مواد غذایی سالم سود می برد، مواد غذایی ناسالم می تواند مضرات و خطراتی را برای سلامتی به دنبال داشته باشد. اصلی ترین علل بیماری ها و ناتوانی و همینطور مرگ رژیم غذایی نادرست است. بیماری های شایعی از قبیل: بیماری های قلبی عروقی، سکته مغزی، فشار خون بالا، چاقی، انواع سرطان، دیابت، پوکی استخوان، پوسیدگی دندان ها، بیماری های مثانه که تمام این بیماری ها در ایران بسیار شایع اند و به عنوان چاشنی دوران میانسالی تبدیل شده اند.
رژیم غذایی ناسالم و مضر بسیار خطرناک است و تاثیر گذاری مخرب آن آهسته است و در طولانی مدت نشان دهنده میزان اثر مخرب بوده، که سهل انگاری و بی توجهی به موضوع رژیم غذایی  ناسالم می تواند به قیمت از دست دادن سلامتی و شادابی جوانی  و نمود پیدا کردن بیماری ها تمام شود.

 

 

تاثیر تغذیه در سلامت پوست

برای شرح این موضوع از تجربه ی یکی دوستانم که دکتر پوست و مو هستند استفاده می کنم. براساس تجربه ی کاری و مراجعه ی طیف وسیعی از بیماران که از مشکلات پوست و یا موی خود رنج می برند زمانی که علل بروز مشکلات بررسی و مورد آزمایش قرار می گرفت نتایج بیشتر مواد ریزش مو، و مشکلات پوستی شامل کمبود مواد غذایی ضروری برای بدن و پوست و مو بود و یا شایع ترین موارد استفاده بیش از حد از مواد غذایی ناسالم چون فست فودها، چربی ها و مواد قندی و مصرف بی رویه ی کربوهیدرات ها بودند. پس از اینکه نتیجه ی آزمایش به بیمار انتقال داده می شد واکنش ها بر این رویه بود که از نحوه ی تغذیه غلط خود هیچ اطلاعی نداشته اند و آن را کاملا سالم و رایج می دانستند. از این رو همیشه توصیه می کردم که علاوه بر مراجعه به متخصص پوست و مو در تهران به یک متخصص حرفه ای و دکتر تغذیه در تهران نیز مراجعه کنند تا از ریشه شروع به پاکسازی بدن و پوست کنند و در نهایت با مداومت در این کار از سلامتی و شادابی حاصل از مراقبت لذت ببرند.

 

 

تاثیر تغذیه بر سلامت ذهنی

تغذیه ی صحیح و براساس قاعده و اصول، علاوه بر اینکه سلامت جسمی و بدنی و همینطور سلامت پوست و مو و ظاهر شما را تضمین و تامین می کند باعث می شود تا عملکرد ذهنی و روح و روانی صحیحی شکل بگیرد. مغز انسان برای عملکرد بهتر به مواد غذایی سرشار از ویتامین ها و پروتئین ها نیاز دارد تا بهترین اثر گذاری را داشته باشد. از طرف دیگر تاثیر مصرف بالای مواد چرب و روغنی  می تواند باعث علاوه بر ایجاد بیماری های جسمی، ایجاد بیماری های روحی نیز بنماید.
طبق بررسی های انجام شده توسط محققین افرادی که در رژیم غذایی خود مصرف مواد غذایی چرب و همینطور مصرف بیش از حد از مواد قندی را دارا می باشد بیش از سایرین در معرض بیماری های روحی، افسردگی و ... می باشند.

 

 

نتیجه گیری

علل اصلی یک تغذیه ی غلط ناآگاهی از آن است. دکتر تغذیه در کرج با بررسی عادات غذایی، نیاز بدنی و بسیاری از فاکتور ها می تواند برنامه ی صحیحی از تغذیه ی مناسب را براساس وضعیت بدنی ما ارائه دهد و ما را نسبت به عادت های نادرست تغذیه ای خود آگاه سازد. عادت های غذایی نادرست و غیر اصولی که همیشه و همیشه از دوران کودکی تا به حال در خانواده و اطرافیان خود نظاره گر بودیم و ادامه ی این روند را عملکردی طبیعی تلقی می کنیم و در نهایت بیماری های دوران میانسالی  و پیری نیز عادی می شوند. در حالی که این تغذیه ی نادرست است که سلامتی شما را طلب می کند.  

 

منبع: وب سایت ایرانیان بیوتی

 

مقالات مرتبط:

laugh  12 مزیت مصرف آب بر بدن